Site Rengi

Samsun İş Kazası Avukatı

Samsun İş Kazası Avukatı

Samsun şehri ne yazık ki iş kazası sayısında Türkiye’nin en büyük şehirleri ile yarışmaktadır. Pek çok kez bir Samsun iş kazası avukatı ile çalışmayı tercih etmeyip de işini kaybetme korkusu ile işvereniyle kendisi görüşen işçiler bunun neticesinde hak kayıpları yaşamaktadır. Çünkü; söz konusu kazanın gerçekleşmiş olduğu iş yerinin sonsuza kadar faal olacağının garantisi bulunmamaktadır. Belki bir ay belki bir yıl sonra işyeri kapanabilir. Bu da işçinin iş kazasından kaynaklanan haklarının da ortadan kalkmasına, dava açsa bile süreler yönünden hak kaybı yaşamasına; karşısında bir muhatap bulamamasına sebebiyet verecektir. Bu sebeple işçi veya işçinin yakınları; iş kazası gerçekleştiği andan itibaren hukuki süreci başlatmalıdır. İş Hukuku davaları kapsamlı ve zor davalar olduğu için iş kazası davası açmayı düşünenlerin ya da aleyhine bir dava açılmış olanların tecrübeli bir Samsun İş Hukuku Avukatı ile çalışmaları; yaşanması muhtemel hak kayıplarının da önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Samsun’da iş kazası sayılarının dünyadaki veriler ile kıyaslanabileceği çalışmalardan birini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. Çalışma detaylı olarak incelendiğinde iş kazalarının çalışma hayatına ne denli olumsuz etkilerinin olduğu açıkça görülecektir.

İş Kazası Geçirdim Tazminat Alabilir miyim?

Evet. Eğer hukuki sürece başvurmanız halinde, İş Mahkemesi hakimi tarafından lehinize bir tazminata hükmedilecektir.

İş Kazası Nedir?

Bir iş yerinde ya da iş yerine bağlı olduğu kabul edilen yerlerde; iş ve işveren arasındaki iş ilişkisinin gereklerini yerine getirmeye çalışan işçinin; bir kaza gerçekleşmesi sonucu yaralanması ya da hayatını kaybetmesi ile neticelenen duruma İş Kazası adı verilir. Kazanın gerçekleşmesinin ardından hemen bu durum Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmelidir. Uygulamada çoğu kez işveren tarafından bu bildirimin yapılmamasına tanık olunmaktadır. Böyle bir durumda Samsun İş Kazaları Avukatları tarafından söz konusu bildirim kuruma yapılmalıdır. Daha sonra dava süreci başlatılır. İşçi lehine maddi ve manevi tazminata hükmedilir. Tabi bunun için olgu ve iddiaların ispat edilmesi gerekmektedir. Daha önce sayfamızda yayınlanmış olan İş Kazası Tazminat Davaları başlıklı yazımızı da inceleyerek; hangi hallerde ne kadar tazminat alınabileceği konusunda daha detaylı bilgi almanız mümkün.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.