Site Rengi

Samsun İşveren Avukatı

Samsun İşveren Avukatı

Samsun İşveren Avukatı en temel görevlerinden biri şüphesiz işçi alacakları davaları olan; kıdem tazminatı davaları, iş kazası tazminat davaları gibi hususlarda işvereni en doğru şekilde temsil ederek gerek arabulucu aşamasında gerek dava aşamasında menfaatini sağlamaktır. Ayrıca hukuki mevzuatı da yakından takip ederek en son hukuki gelişmeler ve yasal yükümlülükler hakkında işvereni bilgilendirmek de gerekir.

Özellikle en iyi iş davası avukatı olabilmek için sürekli araştırmak ve kendisini geliştirmek gayesinde bulunan bir avukat ile anlaşılması işverenin lehine olacaktır. Samsun işveren avukatı tarafından yerine getirilmesi gerekilen bir diğer yükümlülük de icra takip işlemleridir. İşyeri sahibi tarafından tahsil edilemeyen alacakların tahsili için Samsun İcra Daireleri yetkilidir.

İşveren Avukatının Hizmetleri

Samsun’da şirket avukatı olarak faaliyet gösteren avukatın yerine getirmesi gereken bir takım yükümlülükleri bulunmaktadır. Gerçekten de en önemli yükümlülüklerden biri hem şirket içi hem de şirket dışı sözleşmelerin hazırlanmasıdır. Ayrıca aşağıda liste olarak yer alan hizmetlerin Samsun işveren avukatı tarafından sağlanması da elzemdir.

  • İşveren ve işçi arasında sözleşmelerin hazırlanması,
  • Tedarikçiler ve müşteriler ile imza edilecek sözleşmelerin hazırlanması,
  • İş Kanunundan kaynaklanan arabulucu görüşmelerinde ve davalarda işyerinin temsil edilmesi,
  • Sigorta ilişkilerinden kaynaklanan davalarda işverenin temsil edilmesi,
  • Tazminat davalarında işveren vekili sıfatı ile yer alınması,
  • İcra takipleri ve sair alacak haklarına ilişkin hukuki sürecin idare edilmesi,
  • Şirket ile idare arasındaki hukuki sürecin idare edilmesi

Samsun Anonim Şirket Avukatı

Anonim Şirketlerin birer sermaye şirketi olmaları sebebi ile pek çok yasal düzenlemeye hakim olması gerekir. Ayrıca pek çok işçi istihdam ediyor olmaları nedeni ile işçi işveren uyuşmazlıkları da bu firmalarda ekseriyetle görünmektedir. Bu nedenle Samsun’da ve çevre illerde faaliyet gösteren anonim şirketlerin bir avukat ile danışmanlık hususunda çalışması gerekir. Ayrıca sermaye miktarları 250.000 TL ve daha üzeri miktarda olan Anonim Şirketlerin avukat tutma zorunluluğu yasa ile getirilmiştir. Bu yükümlülüğe uymayan firmalara ise şirket avukatına ödenmesi gereken asgari tutarın en az 2 katı kadar cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu kapsamda Avukat Fatih ÖZDEMİR Avukatlık Bürosu Samsun’da Anonim şirketlere hukuki danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.

Samsun Limited Şirket Avukatı

Anonim Şirketin aksine sermaye değil de şahıs şirketi olması özelliği vardır. Ancak günümüzde pek çok Limited Şirketinin gerek çalışan sayısı gerek sermayesi ve bilançosu ile Anonim Şirketleri geride bıraktığı görülmektedir. Bu nedenle Samsun’da Limited Şirketlerin bir avukat danışmanlığı alması çok daha faydalı olacaktır. Özellikle çalışan sayısı ve müşteri sayısı fazla olan şirketlerin bu değişkenlere bağlı olarak hukuki uyuşmazlık sayıları da her geçen gün artış göstermektedir.

Gerçekten de kendisini bir avukat ile temsil ettiren şirketlerin hukuki uyuşmazlıklarda ellerinin çok daha güçlü olduğu ve haklı oldukları uyuşmazlıkları kazanması çok daha kuvvetli ihtimaller olacaktır. Bu kapsamda bir Samsun İş Hukuku Avukatından danışmanlık alınması şirketin lehine olacağı aşikar bir durumdur.

Samsun İşveren Avukatı Ücretlendirmesi

Bir hukuki danışmanlık almak isteyen işyeri sahiplerinin en çok merak ettiği hususlardan biri şüphesiz ki şirket avukatı yani bir diğer söyleyiş ile işveren avukatı ücreti ne kadardır ve nasıl ödenir? Her şeyden önce ücretlendirme aylık olarak yapılır. Avukatlık Asgari Tarifesinde yer alan tutardan daha düşük bir bedel ile anlaşılması usul ve yasaya aykırıdır. Bu nedenle en az kanundaki tutar olmak üzere işyeri yoğunluğuna göre ücretlendirme değişkenlik gösterecektir.

Ayrıca hukuki danışmanlık sağlanacak şirketin Anonim Şirket mi yoksa bir Limited Şirket mi olduğu da önemlidir. Bilindiği üzere Anonim Şirket sıfatı ile faaliyet gösteren tüzel kişiliklerin bir avukattan hukuki danışmanlık almaları yasal bir yükümlülüktür. Bu yükümlülüğün ihlal edilmesi beraberinde ciddi yaptırımları getirmektedir.  

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.