Site Rengi

Samsun İzalei Şuyu Davaları

28.07.2021
611
Samsun İzalei Şuyu Davaları

Samsun İzalei Şuyu davası çoğunlukla çok ortaklı gayrimenkullerdeki ortaklıkların avukat ile ortadan kaldırılması için görülür. Kişilere miras ya da sonradan satın alım yolu ile intikal eden arazi, ev gibi taşınmaz mallarda ortaklığın ortadan kalkması için dava açmak isteyen kimse, davalı olarak diğer tüm hissedarları da davaya dahil etmek zorundadır. Aksi halde geçerli bir Ortaklığın Giderilmesi Davası açıldığından söz edilmesi mümkün olmayacaktır. Bu sebeple dava açılırken en önemli olan husus tüm hissedarların doğru bir şekilde tespit edilmesidir. Daha sonra ise İzalei Şuyu dava dilekçesi hazırlanarak ilgili mahkemeye teslim edilmedir. Dilekçenin iyi bir şekilde hazırlanması ve yetkili, görevli mahkemeye sunulması önem arz eder. Bu nedenle davanın bir Samsun İzalei Şuyu alanında çalışmış bir Avukatı ile açılması faydalı olacaktır.

Samsun İzalei Şuyu Davası Nasıl Açılır?

Dava açılmadan önce taraf teşkilinin sağlanabilmesinin önemli olduğuna ilk paragrafta yer vermiştik. Yine eğer paydaşlardan biri ya da bir kaçı vefat etmiş ise dava açıldıktan sonra bu kimselerin veraset ilamının alınması için başvuru yapılarak yeni paydaşlar olan mirasçılar tespit edilmeli ve onlar davaya dahil edilmelidir. Bu aşamadan sonra hazırlanan dava dilekçesi mahkemeye verilecek ve yargılama aşamalarının takip edilmesi sürecine geçilecektir. İçerisinde ihale ve satış işlemlerini barındırması sebebi ile özenli takip edilmesi gereken davalardan olan Ortaklığın Giderilmesi Davasının hızlı bir şekilde sonuca ulaştırılması için bir avukatla yürütülmesi faydalı olacaktır. Aksi halde mahkemenin talep ettiği evrak ve kaidelerin süresinde sunulamaması ya da duruşmada doğru bir şekilde durumun izah edilememesi durumunda davacı tarafın mağdur olması söz konusudur.

Samsun İzalei Şuyu Davası Avukatı Ücret ve Masraflar

Samsun ya da ilçe adliyelerinde açılacak bir İzaleyi Şuyu davasında avukat ile çalışılması durumunda avukatın talep edeceği ücret ve mahkemece talep edilecek masraflar her somut olay özelinde değişkenlik gösterecektir. Bu sebeple avukatlık ücreti ve masrafların net tutarı konusunda doğru bir bilgi almak için dava açılmadan önce avukat ile görüşülmesi faydalıdır.

Mahkeme tarafından talep edilen harçlar, posta masrafları, bilirkişi ücretleri gibi gider kalemleri dava açılırken davacı tarafça karşılanır. Ancak davanın sona ermesi ve satış sureti ile ortaklığın giderilmesi durumunda bu mahkeme masrafları hissedarlara hisseleri oranında pay edilerek alınan tutar davacıya iade edilir. Yani, davacı davasını açarken yapmış olduğu masrafları dava sonunda diğer paydaşlardan tahsil edecektir.

Samsun’da Ortaklığın Giderilmesi Davası Ne Kadar Sürer?

Ortaklığın giderilmesi davası olarak da bilinen İzaleyi Şuyu süreci iki aşamadan oluşur. İlk aşama davanın açılması ve mahkemenin ortaklığın giderilmesine karar verdiği sürece kadar olan aşamadır. Bu aşama genellikle altı ay sürmektedir. İkinci aşama ise ihale sureti ile satış aşamasıdır. Bu aşama ise satışa hazırlık, değer belirleme, ilan ve ihale gününün yapılması süreçleri ile yaklaşık olarak altı ay sürmektedir. Özet olarak ifade etmek gerekirse davanın açıldığı tarihten itibaren 12 ay içerisinde ortaklığın giderilmesi davasının sonlanacağını söylemek mümkündür. Elbette bu süre olağan seyrinde işleyen yargılamalar için geçerli olmakla birlikte mahkemenin iş yükü, adli tatil, pandemi ve sair kısıtlamalar durumunda daha da uzayabilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.