Site Rengi

Samsun Kamulaştırma Davası Avukatı

Samsun Kamulaştırma Davası Avukatı

Samsun Kamulaştırma Davası Avukatı olarak faaliyet gösteren Avukat Fatih ÖZDEMİR Hukuk Bürosu, istimlak davaları olarak da bilinen bu tür davalarda müvekkillerine hizmet sunmaktadır. Kamulaştırma Yasasının içerisinde noksanlıklar bulunması sebebi ile kamulaştırılan taşınmazların malikleri ile devlet arasında ekseriyetle uyuşmazlıklar yaşanmakta, bu uyuşmazlıkların çözümü de ancak Samsun Mahkemeleri önünde mümkün olabilmektedir.

Devlet, vatandaşa hizmet etme gayesi ile bir vatandaşın elinde bulunan taşınmazı satın alarak hizmetlerine devam edebilir. Ancak bu satın alım tamamen hukuka uygun olarak gerçekleşmelidir. Hukuka uygunluğun içeriği kamulaştırma bedelinin hesaplanması noktasında olabileceği gibi idari eylemin sınırı ve yapılış biçimi de olabilir. Tüm bu hususlarda en doğru bilgi alabilmek için bir Samsun Kamulaştırma Davası Avukatı ile görüşmeniz faydalı olacaktır.

Samsun Kamulaştırma (İstimlak) Davaları

Kamu yararının gerektirdiği durumlarda devletin, vatandaşın taşınmazını bedel karşılığında almasına eski kanunda istimlak yeni kanunda ise kamulaştırma adı verilmektedir. Kamulaştırma süreçlerinde tarafların anlaşması durumu nadirdir. Zira idare tarafından teklif edilen bedeller çoğunlukla düşük kalmakta, vatandaşın beklentisi çok daha fazla olmaktadır. Bu nedenle de vatandaşlar sıklıkla Samsun Kamulaştırma Davaları Avukatları ile görüşmektedirler. Samsun merkez, Terme, Çarşamba, Canik, Tekkeköy, Bafra, Alaçam, Yakakent, Havza, Vezirköprü gibi ilçelerde gerçekleşen bir satın alma sürecinde ortaya çıkabilecek olumsuzluklara karşı açılabilecek istimlak davalarının türlerinin bazıları aşağıdaki gibi olmaktadır.

Samsun Kamulaştırma Avukatı Hizmetleri

Kamulaştırma hususu Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında da doğrudan düzenlenmiştir. Yani, hem devletin özel mülkiyetteki taşınmazların tamamı ya da bir kısmı üzerinde irtifak kurabilme yetkisi hem de vatandaşın bu irtifak hakkına karşılık olarak bir bedel alabilmesi Anayasal bir haktır. Kamulaştırma Kanununun hazırlanış itibari ile pek çok eksiğinin bulunduğunu makalenin giriş bölümünde ifade etmiştik. İşte Samsun Kamulaştırma Avukatı tarafından sunulan hizmetlerin odak noktası da bu noksanlıkların somut olaylar özelinde tespit edilmesi ve vatandaş yararına uygulanmasıdır. Elbette istimlak kanununun iyi bir şekilde biliniyor olması halinde bu durum mümkün olacaktır. Bu yüzden vatandaşların kendilerini iyi bir şekilde temsil edecek bir Samsun Avukatı ile görüşmesi faydalı olacaktır.

Devlet tarafından, Samsun veya ilçeleri içerisinde bulunan taşınmazların kamulaştırılabilmesi için gerekli olan ödeneği hazır etmesi elzemdir. Aksi halde yerin kamulaştırılması söz konusu olamayacaktır. Ancak hazırlanan bu bedel çoğunlukla vatandaşı memnun etmemektedir. Böyle bir durumda açılabilecek farklı tür davalar bulunmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.