Site Rengi

Samsun’da Avukatlık

29.04.2020
165
Samsun’da Avukatlık

Samsun’da Avukat olarak faaliyet gösteren Avukat Fatih ÖZDEMİR Avukatlık Bürosu, araştırmanın gücü ile tecrübenin etkisini bir araya getirerek müvekkillerine etkin hukuki çözümler sunmaktadır. Avukatlık Bürosu; Medeni Hukuk, İcra ve İflas Hukuku, Şirketler Hukuku, İş Hukuku ve Ticaret Hukuku başta olmak üzere hukukun farklı alanlarında çalışmakta. Karadeniz’in en büyük şehirlerinden olan Samsun‘da avukat sayısı her geçen gün artmakta. Hukuk fakültelerinin her geçen yıl fazlaca mezun vermeleri ve şehir nüfusunun giderek artması bu durumun en büyük sebepleri olarak gösterilebilir. Şehirde büyük adliye bulunmasının yanı sıra çevre illere de bakan Bölge Adliye Mahkemesinin de şehirde bulunması yine avukat sayısının fazla olmasına sebebiyet verebiliyor. Bu yoğunluğun içerisinde her müvekkil adayı kendisine en uygun, haklarını en doğru şekilde muhafaza edebilecek kendince Samsun’un en iyi avukatı ile birlikte çalışmak isteyecektir. Kişi, lehine olan bu durumu sağlayabilmek için iyi bir araştırma yapmalıdır. Ancak belirtilmesi gerekir ki Samsun’da çalışan avukatların pek çoğu çok iyidir ve dürüsttür.

Samsun’da Adli Yardım

Samsun’da Adli Yardım uygulaması, baro tarafından yönetilir. Barosu şehirdeki yasal tüm avukatların bağlı olduğu bir kuruluştur. Avukatlar hakkındaki şikayetleri inceler ve karara bağlar. Gerektiğinde kendiliğinden inceleme yapar ve yaptırımda bulunur. Bunun dışında Samsun Barosu tarafından ihtiyacı olduğu düşünülen kimselere Adli Yardım uygulaması ile bir avukat atanır. Kuruma başvuran kimsenin takip edilmesini istediği adli süreç, adli yardım kurumu tarafından atanan avukatça takip edilecektir. Kimlerin bu uygulamadan faydalanacağı Baro’da oluşturulan Adli Yardım komisyonu tarafından tespit edilir ve karara bağlanır. Eğer kişinin başvurusu kabul edilmez ise bu kez kendisine bir avukat tutmalı ve hukuki süreci kendisinin tutmuş olduğu avukata takip ettirmelidir. Aksi halde hak kayıplarının yaşanılacak olması muhtemeldir.

Samsun’da avukatlık yapabilmek için öncelikle bir Hukuk Fakültesinden mezun olmak gerekmektedir. Dört yıllık bir eğitimi tamamlayan kişilere fakülte tarafından diploma verilecektir. Daha sonra kişi, avukatlık yapmak istediği çevrede bulunan Baroya staj başvurusunda bulunur. Başvuru kurum tarafından incelenir. Eğer olumlu bulunur ise kişi 1 yıl boyunca sürecek olan stajına başlayacaktır. Stajın tamamlanması ile birlikte artık son değerlendirme yapılmak üzere Bakanlığa evraklar gönderilir. Uygun görülürse kişi, avukatlık yapmaya hak kazanacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.