2020 Yılı İsim Değiştirme İşlemleri

12.06.2020
1.357
2020 Yılı İsim Değiştirme İşlemleri

İsim değiştirme son dönemde en sık başvurulan işlemlerden biri. Özellikle yazım hatası nedeniyle ad değiştirme, keyfi olarak soyadı değiştirme, yanlış yazılan isim değiştirme gibi sebeplerle değişikliğe günümüzde artık izin veriliyor olması nedeni ile hem yurt içindeki hem yurt dışındaki vatandaşların bu yola girişmesine neden oldu. Ancak her talebin yerine getirilmediğine ve mahkeme ile isim değiştirme işleminin özen gerektiren bir işlem olduğunu önemle belirtmek gerekir.

İsim Değiştirme Nedenleri ve Kabul Edilebilirlik

Uygulamada pek çok nedenle isim değiştirme davası açılabildiğine denk gelmek mümkün. Ancak her başvuru kabul edilmiyor. Her şeyden önce işlemi yapacak olan kurumu kişinin adının değişmesinin gerekli olduğu hususunda ikna edebilmek, bu yönde bir kanaat oluşturmak gerekli. İsim Değiştirme Yasası ve Uygulaması uyarınca kabul edilebilen halleri aşağıda belirttik.

Keyfi İsim Değiştirme

Bazen kişi herhangi bir neden olmadan sebepsiz olarak isim değiştirme işlemi yapmak isteyebilir. Ancak devlet makamları bu faaliyete pek de sıcak bakmıyor. Zira halihazırda ilgili kayıtlarda bilinirliği sağlanmış olan ve değişiklik halinde bu kayıtların sonuçsuz kalma ihtimali var. Bu nedenle de talep hakkında ret kararı verilebiliyor. Bu gibi olumsuz durumlar ile karşılaşmamak için başvurunun bir Samsun Avukatı ile birlikte yapılması başvurucunun istenmeyen sonuçlarla karşılaşmasını da engelleyecektir.

Yanlış Yazılan İsmi Değiştirme

Ekseriyetle 2000 yılı öncesi dönemlerde görülen ancak günümüzde de nadiren de olsa karşılaşılan yazım hatası sebebiyle ad değişikliği mümkündür. Nüfus müdürünün hatalı davranışı sonucunda aslında sahip olacağı isimden başka bir isme sahip olan kimse ya da anne babası tarafından bu hukuki yola başvurulabilir. Eğer ilgili kurum tarafından ad ya da soyad değişikliği işleminin gerekli olduğu kanaatine erişilirse talep kabul edilecek ve uygulanacaktır.

Alay Edilmesi Nedeniyle Ad Değiştirme

Türkçe’nin zaman içerisinde pek çok farklı dilden kelimeler alması sebebiyle bazı isimlerin günümüz Türkçesinde alay konusu olabilmesi mümkün. Ya da yurtdışında bulunan bir kimsenin ismi o ülkenin diline göre komedi unsuruna, kötü bir tanıma sahip olabilir. Her iki durumda da ilgili kurumlara başvuru ile yeni isim alabilmek imkan dahilindedir.

Yukarıda sayılan hallere pek çok yeni sebebin de dahil edilmesi mümkündür. İsim değiştirme başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken belki de tek önemli husus değişikliğin gerekli olmasını gösterebilmektir. Bu nedenle soyisim değişikliği başvuru dilekçesi özenle hazırlanmalı, eksik bir husus ortaya çıkarılmamalıdır. Yine gerekliliğe dair şahit ya da tanık da bu başvurularda gösterilebilir.

Çocuğun İsmini Değiştirme

Anne babalar çocuklarına koydukları isimleri daha sonra değiştirmek isteyebilirler. Gerçekten de hayatın olağan akışında bu durumla sıklıkla karşılaşılır. Bir akrabanın baskısıyla koyulan ya da nüfus memurunun yazım hatası nedeniyle çocuğa verilen ismin değiştirilmesi için de hukuki yollara başvurulabilir. Ancak anne ve babanın birlikte verecekleri izinle ya da boşanmışlarsa velayet hakkı kendisinde olan ebeveynin vereceği izinle on sekiz yaşından küçük çocuk isim değiştirme işlemi mümkün olacaktır.

İsim Ekletme Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bazen kişiler mevcut kullandıkları isimlere ilave yapabilmeyi de talep edebilmektedir. Bu durumun en büyük nedenlerine ise sevilen bir kimsenin ismini alıp kendi ismini ekletmek ya da sosyal hayatta kullanılmak istenen yeni bir isme sahip olmak olarak gösterilebilir. Böyle bir durumda başvuruda mevcut ismin korunup isim ekletme başvurusu yapılacağına dair bilgi verilmesi gerekir.

İsim ekletme ücreti de isim değiştirme ücreti ile aynı seviyededir. Yargı makamları sıklıkla harç ve bedelleri güncellediği için son tutarlar için avukatınız ile iletişime geçerek bilgi almanız faydanıza olacaktır. Aksi halde planlanan işlem için beklenen seviyeden daha yüksek bir ücret ile karşılaşma ihtimaliniz doğar. Bunun dışında ad değiştirme ilan ücreti de yine davacıya yansıtılacaktır.

İsim Değiştirme Başvurusunda Avukat

Hukukun içerisinde yapılan her işlem gibi ad değişikliği işlemlerinde de avukatla birlikte hareket edilmesi kişilerin faydasına olacaktır. Halihazırda kayıtlarda herhangi bir değişiklik yapılmasını istemeyen kurumların bu yönde bir karar vermeleri için ikna edilmeleri ancak bu alanda daha önce işlem yapmış kimseler tarafından sağlanabilecektir. Bunu da en iyi Samsun Avukatı sağlayabilir.

Ayrıca isim değiştirme kararı alındıktan sonra bu değişikliğin uygulamada anlam kazanabilmesi için de bir takım işlemler yapılması gerekir. Özellikle yurt dışında bulunan kimselerin bu işlemleri yürütebilmesi zaman darlığı açısından mümkün olmayacaktır. Bir isim değiştirme avukatı ile görüşerek kendisine vekalet verilmesi ile süreç hem zahmetsiz hem de başarılı bir şekilde idare edilebilecektir.  

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.