Samsun’da Uyuşturucu Suçları Davaları

07.09.2021
1.178
Samsun’da Uyuşturucu Suçları Davaları

Samsun Uyuşturucu Suçları Davaları

Samsun uyuşturucu suçları ceza davaları diğer illere nazaran daha fazladır. Bu sebeple Ağır Ceza davalarına bakan avukat bir alt branşı olarak ilgilenilen bu bölümde en doğru sonuca ulaşabilmek adına profesyonel bir hizmet alınması gereklidir. Samsun’da uyuşturucu madde kullanma, alma, saklama gibi fiillerin tümü bir suç olarak kabul edilir ve ceza mahkemelerinde yapılan yargılama neticesinde cezai yaptırım uygulanır. Uyuşturucu suçlarının en hafifi olarak kabul edilebilecek olan kullanmanın cezası dahi iki ile beş yıl arasında değişiklik göstermektedir. Bu suçun yargılaması Samsun Asliye Ceza Mahkemelerinde görülmekte iken daha ağır nitelikte olan uyuşturucu madde satma suçunun yargılaması ise Samsun Ağır Ceza Mahkemelerinde görülebilir. Ceza yargılamasında sanık için ilk sözlü savunma ve savcılık mütalaasından sonra verilecek yazılı savunma bir hayli önemlidir.

Uyuşturucu Madde Satmanın Cezası Nedir?

Uyuşturucu madde satmanın cezası Türk Ceza Kanunu’nda farklı maddelerde olarak düzenlenmiştir. Zira suçun görünüş biçimi; kullanma, barındırma ya da satma olarak görünebilir. Uyuşturucu madde satmanın cezası ise satılan maddenin niteliğine göre değişiklik gösterecektir. Sentetik türü uyuşturucu maddelerin satışı için öngörülen ceza miktarı yirmi yıla kadar ulaşabilir. Esrar ya da diğer doğal ot satışlarında ise ceza miktarı on iki yıla yakındır. Samsun Uyuşturucu Davaları Avukatı dosyada polis ve savcılık makamınca toplanan delillerin yasaya uygunluğunu ve eksikliğini dikkate alarak müvekkili için en doğru savunmayı yapacaktır. Yargılamada bu sayede müvekkili yararına faaliyet gösteren avukatın bu noktada en büyük yardımcısı ise yine müvekkili olmaktadır.

Uyuşturucu Davaları Ne Kadar Sürer?

Ceza mahkemelerinde görülmekte olan davalarda hazırlık aşamasına ilişkin işlemlerin pek çoğu henüz dava açılmadan savcılık aşamasında savcılık makamınca doğrudan halledilmesi sebebi ile ceza yargılaması daha çabuk sonuçlanmaktadır. İlk duruşmada uyuşturucu madde sanığının ifadesinin alınmasının ardından ikinci duruşmada da eğer uyuşturucu madde suçuna ilişkin bir tanık bulunmakta ise onların da ifadesi alınır. İfade ve beyan işlemlerinin tamamlanmasının ardından da karar hükmü verilir. Kararın beraat olması durumunda yalnızca Samsun Cumhuriyet Savcılığı tarafından karar istinaf edilir. Ancak ceza hükmü açıklanması durumunda sanık vekili de kararı istinaf mahkemelerine götürecektir. İstinaf mahkemesinden sonra da karar Yargıtay aşamasına gitmektedir. Tüm bu süreçler düşünüldüğünde olağan bir uyuşturucu davası iki yıla yakın sürmektedir.

Samsun’da en iyi uyuşturucu davası avukatı olarak bilinen pek çok isim bulunmaktadır. Bu isimler uzun yıllar boyunca sadece uyuşturucu madde suçlarına ilişkin davalara bakmaları sebebi ile müvekkilleri için en doğru adımları atacaklardır. Bu alanda en iyi ve en doğru avukatı bulmak için ise hem çevrenizden tavsiye alabilirsiniz hem de internet üzerinden yapacak olduğunuz araştırmalar sonucunda avukat ile görüşerek bilgi sahibi olabilirsiniz. Özellikle tutuklu davalarında fark yaratan avukat yardımı sayesinde tutukluluk süresinin kısalmasını ya da doğrudan tutuklunun serbest kalmasını da sağlayabilirsiniz.

Samsun Uyuşturucu Davası Avukatı Tavsiye olarak gösterilen isimler birden fazladır. Ancak somut olaya ve müvekkiline gösterilen ilgi ve cezaevi ziyareti bakımından farklılıklar olabilir. Müvekkilini iyi bir şekilde temsil edecek olan avukatın müvekkiline faydası daha fazla olacaktır. Bu konuda tanıdığı avukat olmayan kimseler ise internet üzerinden yapacak oldukları araştırma ile kendilerine iyi bir Samsun Uyuşturucu Davaları Avukatı bulabilir.

Samsun uyuşturucu avukatları tavsiyesi olarak sıklıkla tercih edilen ve Samsun’da en iyi olarak bilinen avukatlardan biri ile görüşme yapılarak hem davaya olan ilgisi hem de bilgi birikimi bakımından ön görüşme yapılmalıdır. Yapılacak görüşmede de avukatlık ücretine ilişkin bir bilgi de alınması mümkün olacaktır.

Samsun Uyuşturucu Ceza Davaları Avukat Ücreti

Samsun uyuşturucu davası avukatlık ücreti davanın türüne göre farklılık gösterecektir. Kullanma suçları için asgari avukatlık ücreti nispeten daha uygundur. Ancak uyuşturucu madde ticaretine ilişkin davalarda avukatlık ücreti biraz daha fazla olmaktadır. Avukatın davaya göstereceği emek ve mesaisi ile doğru orantılı olarak artış gösteren bu ücretin ödeme şekline ve tarihlerine ise taraflar arasında imzalanacak sözleşme ile karar verilecektir. Elbette çok sık karşılaşılan bir durum olarak müvekkilin tutuklu ya da hükümlü olarak cezaevinde bulunduğu durumlarda ise avukatlık ücretine ilişkin sözleşme müvekkilin ailesi ile avukat arasında imza edilecektir. Anlaşmadan sonra avukat müvekkilini cezaevinde ziyaret edecektir. Diğer durumlarda ise (müvekkilin serbest olduğu) sözleşme doğrudan müvekkil ile avukat arasında imza edilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları (1)