2022 Yılı Boşanma Davası Ücreti

05.02.2022
1.182
2022 Yılı Boşanma Davası Ücreti

Samsun 2022 yılı boşanma davası ücreti hakkında bir önceki yıl hazırlamış olduğumuz bilgilendirme metnine göre artış gerçekleşti. Özellikle Samsun Aile Mahkemelerinde dava harçlarında ve avukatlık tarifesinde zam oranlarının açıklanması ile birlikte ortaya çıkan son durumu bu makalemizde okurlarımız ile paylaşacağız. Boşanma davası açmak için gerekli olan para; davanın niteliğine ve uyuşmazlık konusu olan unsurlara göre de değişkenlik göstermektedir. Bir örnekle açıklamak gerekirse çiftin müşterek çocuğunun bulunması durumunda sosyal hizmet uzmanı bilirkişilerin görevlendirilmesi gerekecek bu da dava ücretini artıracaktır. Dava açma ücretlerini ödeyecek durumu olmayan kimselerin ise Adli Yardım kurumundan faydalanması mümkün olacaktır. Detaylı bilgi almak için Samsun Boşanma Avukatları ile görüşülmesi yararlı olacaktır.

2022 Boşanma Ücretleri Ne Kadar?

Mahkeme masrafları olarak da adlandıracağımız boşanma ücretleri kavramı Resmi Gazetede açıklanan yeniden değerleme oranı ile yükselmiş durumdadır. Buna göre herhangi bir ilave uyuşmazlık olmaması durumunda harç durumu aşağıdaki gibi olacaktır.

Başvuru Harcı80,7 TL
Tebligat Gideri260 TL
Tanık Gideri68 TL
Bilirkişi Ücreti600 TL
2022 Boşanma Davası Masrafları

Elbette bu ücretler kesin nitelikte değildir. Dosya kapsamında taraf sayısının artması durumunda tebligat gideri de artar. Yine bilirkişinin incelemesi gereken bir husus yoksa bu masrafa katlanılması da gerekmeyecektir. Boşanma davası ile birlikte açılan maddi ve manevi tazminat davaları ise ilave bir harca tabi olmayacaktır. Vatandaşların genellikle arzuhalci yönlendirmesi ile hatalı davalar açmaları da fazla harç ödemelerine sebebiyet vermektedir.

2022 Yılı Anlaşmalı Boşanma Davası Ücretleri

Sanılanın aksine anlaşmalı boşanma davaları da normal bir boşanma davası gibi açılmaktadır. Bu sebeple mahkeme harç ve masrafları da aynıdır. O yüzden ikinci paragrafta yer alan tablonun anlaşmalı boşanma davası için de geçerli olduğu söylenebilir. Ancak tarafların pek çok hususu kendileri çözüme kavuşturması sebebiyle bir bilirkişi incelemesi ve tanık dinlenilmesi söz konusu olmaz. Kararın elden tebliğ alınması halinde de tebligat giderleri azalmış olacaktır. Bakiye kalan harç da mahkeme kaleminden alınacak belge ile Samsun Mahkemeleri veznesinden talep edilebilir.

Boşanma Davasında Mahkeme Masraflarını Kim Öder?

Boşanma davaları ve diğer tüm davalarda dava mahkeme masraflarını ilk etapta davayı açan taraf öder. Davacının davayı kazanma durumunda ise bu harç ve masrafları karşı taraftan alma hakkı olur. Bu sayede kusurlu davranışları ile kendisine karşı dava açılmasına sebebiyet veren kimsenin bu masraflara katlanması da sağlanır. Mağdurun mağduriyeti ise en azından maddi olarak engellenmiş olacaktır.

2022 yılı için boşanma davası mahkeme masraflarının artması vatandaşları dava açma yolundan caydırıcıdır. Ancak dava sonunda bu masrafların karşı taraftan alınabilme halinin mevcudiyeti sayesinde hak arama özgürlüğünün bir nebze de olsa korunduğu söylenebilir. Ayrıca başlangıçta yeterli ekonomik güce sahip olmayan kimselerin Adli Yardım talepli dava açabilme hakkı da saklıdır.

2022 Yılı Samsun Boşanma Avukatı Ücretleri

Türkiye Barolar Birliği tarafından açıklanan 2022 yılı Avukatlık Ücretleri Asgari Tarifesi uyarınca anlaşmalı boşanma davaları için alınacak asgari ücret 5.100 TL’dir. Ancak bu ücret de mal paylaşımının söz konusu olmadığı anlaşmalı boşanma davaları avukatlık ücreti için geçerlidir. Bu tutarın altına bir anlaşmalı boşanma davası alınması durumunda avukat hakkında disiplin soruşturması başlatılacaktır.

Çekişmeli boşanma davalarında avukatlık ücreti ise tavsiye niteliğindeki asgari ücret tarifesi dikkate alınır. Daha uzun sürmesi sebebi ile harcanılacak emek ve mesainin fazla olduğu çekişmeli boşanma davalarında avukatlık ücreti 2022 yılı için 12.000 TL ile 20.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Bu ücretleri karşılama durumu olmayan kimselerin ise Samsun Barosu Adli Yardım servisine başvurmaları faydalarına olacaktır.

Samsun’da Boşanma Davası Avukatlık Ücreti Neye Göre Belirlenir?

Boşanma davaları, harcanan emek ve mesainin oldukça yoğun olduğu bir davadır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları en az bir yıl sürmeleri sebebiyle daha fazla emek istemektedir. Dava devam ederken aktif olarak takip eden bir Samsun Boşanma Davası Avukatı, dava dilekçesi, cevap dilekçesi, cevaba cevap dilekçesi, beyan dilekçesi, istinaf ve temyiz dilekçeleri gibi sayısı on beşi geçen dilekçe kaleme almaktadır. Yine en az beş duruşmaya ve eğer gerekli ise keşif ve sosyal ziyaretlere katılım da zorunludur. Her avukatın teklif ettiği Samsun boşanma avukatı avukatlık ücreti bu harcanan emek ve mesai doğrultusunda farklılık gösterir. Bu sebeple vatandaşların bir Samsun boşanma avukatı ararken dikkat etmesi gereken ana husus ücreti değil bilgi ve birikimi olmalıdır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.