Ceza Davasında Avukat

18.08.2020
1.043
Ceza Davasında Avukat

Ceza davasında avukat talep etme ve savunmanın bir avukat yardımı ile yapılması bazı hallerde ihtiyari bazı hallerde ise zorunludur. Ancak her iki ihtimalde de ceza avukatı ile hareket edilmesi hem sanığın hem de müştekinin yararına olacaktır. Hangi hallerde avukat bulunmasının zorunlu olduğu Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 150. Maddesinde açıkça sayılmıştır.

Mahkemede kendini avukatsız savunma beraberinde bazı sıkıntılar ve hak yoksunlukları getirebilir. Her şeyden önce usule ilişkin süreler ve işlemler kaçırılabilir. Delil bildirme için verilen sürenin ya da Temyiz süresinin kaçırılması durumunda hem sanık için hem de müşteki için telafisi güç sonuçlar ortaya çıkar. Bu gibi durumlarla ile karşılaşmamak adına bir Samsun Ceza Davası Avukatı ile hareket edilmesi garanti olacaktır.

Ceza Davasında Avukatın Zorunluğu Olduğu Haller

Hem soruşturma aşamasında hem de kovuşturma aşamasında şüpheli – sanığın kendisini avukat ile temsil edeceği bazı zorunlu haller vardır. Bu durumlarda avukat gelmeden ifade alma, duruşmaya çıkma, karar verme gibi işlemler yapılamayacaktır. Kişiye özel avukatını çağırması için süre tanınacağı gibi eğer bir avukatı yoksa Samsun Barosu’ndan bir ceza avukatı müdafi olarak çağırılabilir.

  • Sanık ya da Şüphelinin Avukat Talep Etmesi: suçun cezası ya da şüphelinin durumu ne olursa olsun kendi talebi halinde bir avukat çağrılmalıdır.
  • Şüpheli ya da Sanığın; çocuk olması, sağır olması ya da dilsiz olması durumlarında mutlaka bir avukat bulunmalıdır.
  • Kanunda gösterilen alt sınırı 5 yıl ve daha üzeri olan suçlarda şüpheli ya da sanık mutlaka bir ceza avukatı ile birlikte temsil ettirilmelidir.
  • Soruşturma aşamasında gözaltına alınan kimse daha sonra tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilirse burada yapılacak sorguda bir avukat bulunmalıdır.
  • Tutukluluğun uzatılması kararları verilirken de sanığı bir müdafi temsil etmelidir.

Ceza Davalarında Avukatın Katkısı (Yetkisi)

Her şeyden önce bir Samsun Ceza Avukatı yargılamayı başından sona kadar müvekkilinin lehine olarak yönetebilir. Bu süreç soruşturma dosyasından istediği tüm belgeleri inceleyebilme ve örneğini alabilme imkanı ile başlar. Yine; sorgu, ifade alma, delil toplama ve olay yeri inceleme işlemlerine de katılacaktır. Eğer şüphelinin ya da sanığın ceza evine gönderilmesi söz konusu olursa avukat ceza evinde de müvekkilinin ziyaretine gidebilir.  Yine temyiz başvurusu, itiraz işlemleri gibi süreçler avukat tarafından yönetilir ve takip edilir.

Yine avukat müvekkilini en iyi şekilde hem sözlü olarak hem de yazılı olarak savunmalı, ona ait olan sırları muhafaza etmelidir. Soruşturmanın başlama tarihinden kararın kesinleşmesine kadar geçen süreçte ceza davasında avukatın görevi devam eder.

Ceza Davalarında Avukat Ücreti

Yoğun çalışma temposu ve fazla ilgi gerektirmesinden dolayı Ceza avukatı ücretleri de hukuk davalarından fazla tutarlar olmaktadır. Her olayın gerektirdiği iş temposu gereği fiyatlar da olay özerinde değerlendirilmektedir. Baro tarafından açıklanan asgari ücret tarifesi çerçevesinde değişkenlik gösteren fiyatlar hakkında detaylı bilgi almak için avukatınız ile iletişim kurabilirsiniz.

Dava sonucunda mahkumiyet hükmü çıkarsa ve eğer davaya müşteki sıfatı ile katılan kimse de kendisini bir avukat aracılığı ile temsil ederse; hükümlü aleyhine bir de karşı vekalet ücreti çıkacaktır. Yine yargılama esnasında ilave giderler yapılmış ise bu tutar da yargılama masrafı adı altında hükümlüye ödettirilir. Bu tutarın ödenmesi doğrudan maliye veznelerine hükümlü tarafından yapılmalıdır.                                    

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.