Eşle Alay Etme Nedeniyle Boşanma Davası

25.08.2020
2.964
Eşle Alay Etme Nedeniyle Boşanma Davası

Eşle alay etme nedeniyle boşanma davası açılıp açılamayacağı hususunda kanunda doğrudan bir düzenleme bulunmaması sebebiyle uygulamadan örnekler incelenmelidir. Yargıtay kararları ışığında ele almış olduğumuz bu makalede hem eşle dalga geçilmesi nedeniyle boşanma davası hakkında hem sair diğer boşanma sebepleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Duygusal şiddet kategorisine giren ve ayrılık davasına konu edilebilen eşle alay etme davranışı ekseriyetle eşin dış görünüşü (kilo, boy vs.) ile alay edilmesi sureti ile ortaya çıkmaktadır. Gerçekten de bir boşanma davasına doğrudan konu edilebilen bu hususun değerlendirilmesi ve ispatlanması noktalarında bir Samsun Boşanma Davası Avukatı ile görüşülmesi hem davalı hem de davacı taraf adına yararlı olacaktır.

Eşin Kilosuyla Alay Etme Nedeniyle Boşanma Davası

Eşinin kilosu ile alay ederek onu küçük düşürecek davranışlar içerisinde bulunan eş yerleşik Yargıtay uygulamalarınca kusurlu olarak kabul edilir. Duygusal şiddet kategorisinde kabul edilen ve evlilik birliğinin temelden sarsılmasına neden olan eşinin kilosuyla alay etme davranışı eğer ispat edilebilecek olursa Aile Mahkemeleri önünde görülmekte olan boşanma davasının neticelenmesine doğrudan imkân vermektedir.

Davalı eşin eşinin kilosuyla alay etmesinin yanında iri yapılı olması nedeniyle onu erkeğe benzetmesi, kalçasının büyük olması nedeniyle eleştirmesi durumları da bir boşanma davasına konu edilerek mahkeme önüne taşınabilmektedir. Böyle durumlarda davalı eş, ağır kusurlu kabul edildiği için davacı lehine Manevi Tazminata da hükmedilebilmektedir. İşbu tazminat ayrı bir davaya da konu edilebilir.

Eşin Organlarıyla Alay Etmek (Burun, Kulak)

Eşin organları ile alay etme davranışı ise ekseriyetle burun, kulak, dudak gibi organlar ile dalga geçilmesi sureti ile duygusal şiddet uygulanması şeklinde karşımıza çıkar. Davalı eşçe uygulanan bu fiiller ortak hayatın sürdürülmesine doğrudan engel olmakta ve eşlerden biri için evliliğin devamının çekilemez hale gelmesine neden olmaktadır. Yine eşin bir hayvana benzetilmesi sureti ile organlarının aşağılanması da söz konusu olabilir. Böyle bir durumda da kusurlu olan eş aleyhinde hem mevcut yargılama devam ederken hem de açılacak yeni bir dava ile tazminat talep edilebilir. İzah edilen tüm bu hallerdeki duygusal şiddetin ispatlanması ise davada işe yarayabilmeleri için elzemdir. İspat için tanık dinletilebileceği gibi sesli ve görüntülü kayıtlar da kullanılabilecektir.

Eşi Cinsel Yönden Aşağılamak

Eşlerin birbirlerini cinsel performansları nedeniyle aşağılamaları sıklıkla karşılaşılan boşanma sebeplerinden biridir. Kadının eşine “sen erkek misin, senden tiksiniyorum” gibi aşağılayıcı sözler sarf etmesi evlilik birliğinin temelinden sarsıldığına ve mevcut birlikteliğin devam ettirilmesinin eşlerden beklenememesine neden olur. Bu durumda mağdur konumunda olan eşin açacağı bir dava ile ağır kusurlu olan eşten tazminat talep edebilmesi mümkündür. Yine mevcut dava da devam ettirilerek cinsel performansını aşağılayan eşine karşı tazminat davası açılabilecektir. Samsun’da boşanma davalarında da sıklıkla karşılaşılan bir boşanma sebebi olan aşağılamanın davaya konu edilebilecek diğer halleri ise; duygusal aşağılama, sosyal aşağılama, fiziksel aşağılama gibi durumlardır. Her olay kendi özelinde değerlendirilmelidir bu nedenle boşanma davalarında bir avukat ile görüşülmelidir.

Eşle Alay Etme Nedeniyle Boşanma Davası Hakkında Yargıtay Kararları


Eşe Şişko Demek

… Davalının davacıya yönelik olarak “şişko” “yanıma yakışmıyorsun” şeklinde hakaretler ettiği anlaşılmaktadır. Bu nedenle eşler arasında evlilik birliğinin temelden sarsıldığı ve ortak yaşamın sürdürülemediği açıkça görülmektedir. İşbu nedenle eşlerin boşanmalarına karar verilmelidir. (2HD 10852-13675)

Sakat Eş ile Dalga Geçmek

… Davalı eşin davacı eşin bir ayağının sakat olması sebebi ile sürekli onunla alay ettiği görülmüştür. Bu nedenle evlilik birliğinin sürdürülebilmesi eşlerden beklenemez. Temelden sarsılan birlikteliğin sona ermesi ve eşlerin boşanmalarına karar verilmesi gerekmektedir. (2HD 24925/15878)

Eşi Toplum İçinde Rencide Etmek

Davacı eşin evlilik birlikteliği içerisinde evi ile ilgilenmediği toplanan delillerden anlaşılmıştır. Ayrıca davalıyı toplum içerisinde rencide etmiş, onunla alay etmiştir. Bu durumda evlilik birliğinin devam ettirilemeyeceği açıkça görülmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.