Whatsapp Yazışmaları Boşanmada Delil Olur mu?

23.11.2020
1.196
Whatsapp Yazışmaları Boşanmada Delil Olur mu?

Whatsapp yazışmaları boşanmada delil olur mu sorusunun cevabını verebilmek için her şeyden önce sohbet geçmişinin hukuki niteliğini izah etmek gerekmektedir. Yani, kişiler arasındaki yazışmaların ifşa edilmesi eğer Türk Ceza Kanunu hükümleri kapsamında bir suç teşkil etmeyecekse Whatsapp ve Messenger yazışmalarının boşanma davasında delil olarak kullanılabilmesi de mümkün olacaktır. Bu yazışmalar tarafların birbirleri arasında olabileceği gibi karşı tarafın bir başkası ile olan yazışmalarının da dava içerisinde delil olarak sunulabilmesi mümkündür. Hangi delilin hangi hususların ispatına yardımcı olduğu noktasında detaylı bilgi alabilmek ve kendinizi boşanma davalarında hukuka uygun bir şekilde temsil ettirebilmek için bir Samsun Boşanma Avukatı ile iletişime geçerek yardım alabilirsiniz.

Whatsapp Yazışmaları Mahkemeden İstenebilir mi?

Elbette her durumda isnadının ispatını Whatsapp ya da Messenger yazışmaları sayesinde yapacak kimsenin bu yazışmalar elinde olmayabilir. Böyle bir durumda iddiada bulunan tarafın ekseriyetle aklına bu yazışmaların Samsun Aile Mahkemesi kanalı ile alınabileceği gelmiş olsa da böyle bir durum mümkün değildir. Gerçekten de boşanma davası hakiminden davalı ya da davacının telefonu ile kiminle ne kadar süre konuştuğunun tespit edilebilmesi istenebilirken bu konuşmaların içeriklerinin tespit edilebilmesi ise mümkün değildir. Bu sebeple iddiasının ispatını sohbet yazışmalarına bağlayan tarafın bu yazışmaları mahkemeye kendisinin sunması gerekir. Bu sayede iddiada bulunan tarafın istediği gibi Whatsapp ekran görüntüsü boşanma davasında delil sayılacaktır.

Whatsapp, Messenger, Instagram gibi uygulamalardan alınan sohbet geçmişleri ve üçüncü kimselerle yazışmaların boşanma davalarında ispat gücü mutlak değildir. Gerçekten de bu delillere dayanan iddiaların farklı fiziksel deliller ile de ispat edilebilmesi iddiada bulunanın elini güçlendirecektir. Gerçekten de boşanma davalarında en güçlü delil türlerinden biri tanıklardır.

Elde edilme yöntemleri bakımından hukuka uygunluk değerlendirilmesi yapılabilmesi bu tür delillerde sıklıkla gündeme gelmektedir. Gerçekten de Whatsapp yazışmaları boşanmada delil olur mu sorusunun cevabını vermeden önce bu delilin elde edilme yöntemine bakmak gerekir. Eğer aleyhinde kullanılacak kimsenin bu yazışmalara ulaşılmasında rızası bulunmaktaysa herhangi bir mahsur olmayacaktır. Bu rızanın açık bir beyan olması ise zorunlu olmayıp uygulama şifresi ya da uygulamaya girilen elektronik aletin kullanıma verilmesi bu rızanın olduğu anlamına gelmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.