Boşanma Davası Masrafı 2023 Ücreti

18.02.2023
612
Boşanma Davası Masrafı 2023 Ücreti

Boşanma davası masrafı 2023 yılında ciddi bir şekilde artmıştır. Zira dava açılış harçları da bu yılın başında yayınlanan yeniden değerleme oranı ile doğru orantılı bir şekilde yükseldi. Vatandaşların adalete erişim hakkının kısıtlandığı gerekçesiyle hukukçular arasında tartışma yaratan bu mahkeme masrafı artışı ile boşanma davası dava masrafı 2023 yılının en çok konuşulan konularından biri oldu.

Boşanma davası masrafı 2023 yılı yeniden değerleme oranı olan %122 oranında artmıştır. Artış oranının bu derece yüksek olması nedeniyle Adli Yardım sisteminden faydalanmak isteyen pek çok kişi Samsun Barosundan bunu talep etme yoluna gitmiştir. Boşanma davası mahkeme masrafları hakkında detaylı bilgi almak için Samsun Boşanma Davası Avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

Boşanma Davası Masrafları 2023 Ücretleri

Boşanma davası masrafları 2023 yılında %122 oranında artış göstermiştir. Bu artış sonucunda yargılama gideri olarak kabul ettiğimiz başvuru harcı, peşin harç, karar harcı, tebligat ücretleri gibi kalemler de bu oran doğrultusunda artış göstermiştir. Aşağıda yer alan tabloda bu boşanma davası masrafları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Boşanma Davası Masrafı 2023 Ücreti (TL)
Başvuru Harcı 179,90 TL
Peşin Harç 179,90 TL
İstinaf Harcı 292,00 TL
Karar Harcı 179,90 TL

Yukarıda sayılan masraf kalemlerinden istinaf harcı ve karar harcı tutarları dava sonucunda ödenen tutarlardır. Başvuru harcı, peşin harç ve tebligat masrafları ise boşanma davası açılırken ödenen masraflardandır. Bunların haricinde ıslah harcı, keşif, bilirkişi ücreti gibi ücretlere de mahkeme tarafından hükmedilebilir.

Boşanma Davası Masrafı 2023 Artış Oranı Nedir?

Boşanma davaları, tarafların evlilik birlikteliklerini sonlandırmak için başvurdukları hukuki süreçtir. Yargılamanın basit yargılama usulüne tabi olmaması ve ekseriyetle üç ve daha fazla duruşmanın yapılıyor olması sebebiyle yargılama giderleri de yüksek olmaktadır. Özellikle boşanma davası masrafı 2023 yılı yeniden değerleme oranında meydana gelen artış sonucunda bir hayli yükselmiştir.

Yeniden değerleme oranı 2023 yılının ilk 6 ayı için %122 olarak açıklanmıştır. Yani 2023 yılı Temmuz ayına kadar geçerli olacak harç ve masraf artış oranı da %122 olacaktır. Yukarıdaki tabloda yer alan ve Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olan mahkeme masraflarının yaz aylarında yapılacak yeni bir artışla tekrar artış göstermesi söz konusu olur.

Boşanma Davası Masraflarını Kim Öder?

Boşanma davası açan taraf boşanma masraflarını (hukuk dilinde davacı) öder. Dava sonuna kadar tarafların kendi ileri sürdükleri hak, iddia ve taleplerin oluşturduğu masrafa katlanması gerekir. Ancak davanın tamamlanması ile birlikte hakim davayı kaybeden tarafın hem yapılan hem de ortaya çıkacak yeni masrafları üstlenmesine karar verir. Bu masraflar içerisinde Samsun Boşanma Davası Avukatı ücreti de yer almaktadır.

Boşanma davası masraflarını dava sonunda haksız çıkan taraf öder.

Boşanma davalarında masrafları ödeyen tarafın belirlenmesi bir kusur değerlendirilmesi sonucunda olur. Zira boşanma davalarında kimin haklı olup davayı kazanacağı ancak kusur oranları doğrultusunda belirlenmektedir. Bu sebeple dava harç ve diğer masraflarına katlanmak istemeyen kimselerin davalarını kazanmak için çaba göstermeleri, hukuki yardım almaları tavsiye olunur.

Boşanma Davası Masraflarını Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Boşanma davası masraflarını azaltmak için başvurulan farklı yöntemler bulunmaktadır. Önemle belirtmek gerekir ki bu yöntemlerin tümü çekişmeli boşanma davaları için geçerlidir. Anlaşmalı boşanma davası mahkeme masrafları nispeten daha az miktarda olduğu için bu tür eylemlere gerek yoktur. Boşanma davası masraflarını azaltmak için yapılabilecekler aşağıdaki gibidir:

  • Çekişmeli boşanma davası anlaşmalı boşanma davasına dönüştürülebilir,
  • Adli yardım sisteminden faydalanmak için başvuru yapılabilir,
  • Bilirkişi incelemesi, keşif gibi taleplerden feragat edilebilir,

Boşanma dava masrafı 2023 yılı içerisinde Temmuz ayında yeniden artacağı için evliliklerini sona erdirmek isteyen çiftlerin yukarıdaki listede yer alan yollardan birini tercih ettikleri daha sık görülecektir. Ancak uyarmak gerekir ki feragat iyi bir tercih değildir.

Boşanma Dava Masrafını Azaltmak İçin Avukat Tutmak Önemli mi?

Boşanma davalarında avukat yardımı almak önemlidir. Zira bu sayede tarafların doğru bir şekilde yönlendirilmesi, davalarının onların lehine bir şekilde ilerlemesi sağlanır. Samsun boşanma davası avukatı sayısı bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Bu nedenle tarafların bir avukat tutma niyetleri olmasa bile davası açmadan önce en azından bir danışmanlık hizmet almaları sağlıklı olacaktır.

Boşanma Davası Masraf İadesi Ne Zaman Yapılır?

Boşanma dava masrafı içerisinden kullanılmayan tutar yatıran kişiye dava sonunda iade edilir. Ancak bu iadenin yapılabilmesi için karar celsesinde davanın sonuçlanması, gerekçeli kararın yazılması ve bu kararın kesinleşmesi de aranan şartlardandır. Davanın kesinleşmesi ile Samsun Aile Mahkemesi tarafından yapılan “artan gider avansı” hesaplaması sonucunda ortaya çıkan tutar harcı yatırana iade edilir.

Boşanma Davasında Masraflar Nasıl Hesaplanır?

Boşanma davasında toplam masrafların hesaplaması yapılırken kalem olarak tüm ücretler toplanır. Başvurma harcı, peşin harç ve tebligat ücretleri hesaplanarak toplanır. Ayrıca boşanma davasında avukat bulunuyorsa vekalet pulu ve vekalet harcı da bu masrafların üzerine eklenir. Elde edilecek sonuç toplam boşanma davası masrafı olacaktır.


Samsun Avukat Fatih ÖZDEMİR

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.