Yaş Küçültme Davası

15.01.2021
1.018
Yaş Küçültme Davası

Yaş Küçültme Davası Samsun Mahkemelerinde görülen ve kişinin nüfus kayıtlarındaki yaşının olduğundan daha küçük olarak düzeltilmesine yarayan bir dava türüdür. Bu davanın açılmasının sebebi genellikle memuriyet için yaş şartı aranıyor olması, resmi işlemlerinin bir takımının yaş sınırına tabi olması gibi durumlardır. Ancak Sosyal Güvenlik Davalarında yaş küçültme durumu dikkate alınmamaktadır. Hal böyle olunca ufak yaş farkları ile engele takılan kimselerin yaş düzeltme davası ile olumlu sonuç alabilmeleri mümkündür. Nüfus Kanununda yayınlanan ilk şekli ile yalnızca bir kez açılabilen dava daha sonra gelen Anayasa Mahkemesi uyarınca artık birden fazla kez açılabilir durumdadır. Bu nedenle alanında bilgili bir avukat ile çalışılması faydalı olacaktır.

Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır?

2021 yılı içerisinde nüfustaki yaşını küçültmek isteyen kimselerin dava açabilmesi mümkündür. Dava sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için bir hukuki yardım alınması faydalı olacaktır. Ancak vatandaşların davalarını tek başına açmak istemeleri durumunda yapmaları gereken Samsun Mahkemelerine verecekleri bir dava dilekçesidir. Bu dilekçenin tanık beyanları ile desteklenmesi de önemlidir. Bu hususta belirtilmesi gereken bir diğer nokta da davanın olumlu sonuçlanabilmesi için yaşını küçültmek isteyen kimsenin hastanede doğmaması gerekir. Zira hastane kayıtlarına resmi olarak doğum tarihi işlenen kimsenin bu bilgilerinin değiştirilmesi bir hayli zordur. Yine talebin yani yaş küçültme davası olumlu sonuçlanabilmesi için alınacak Adli Tıp Raporunun da olumlu yönde olması gerekir.

Adli Tıp Raporlarında yaş küçültme davası için dikkat edilen husus davacının kemik yaşıdır. Buna göre kemik yaşı, nüfus kayıtlarındaki yaşından küçük olan kimselerin açtıkları davanın olumlu sonuçlanma ihtimali daha yüksektir.

Evde Doğan Kişinin Yaşını Küçültmesi

Samsun’da ya da çevre illerde yaşayan kimselerin doğumu hastanede değil de evde gerçekleşmiş ise davalarının olumlu sonuçlanma ihtimali daha fazladır. Gerçekten de evde doğum sebebi ile ilgili kayıtlara doğru olarak işlenmeyen doğum tarihleri için kanun koyucu tarafından öngörülmüş olan bu dava yoluna başvurulabilir. Evde doğan kişinin yaşını düzeltmesi için kardeşleri ile arasındaki doğum tarihleri arasında bir doğru hesap bulunmalıdır. Aksi halde mahkeme davacının iddiasını geçerli ve sağlıklı bir iddia olarak görmeyebilir. Yine mahkeme önünde dinlenecek kimselerin de bu hususta davacı lehine tanıklık yapmaları sağlıklı olacaktır. Bu sayede dava dilekçesindeki hususlar mahkeme huzurunda bir kez de tanık beyanları aracılığı ile ispat edilmiş olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.