Gece Alkol Satma Cezasına İtiraz

22.07.2020
2.777
Gece Alkol Satma Cezasına İtiraz

Gece alkol satma cezasına itiraz edilebilir. Her ne kadar ilgili mevzuatta gece 22:00 saatinden sonra alkol satışı yapan büfe, bakkal, market gibi işyerlerine ceza uygulanacağına ilişkin madde bulunsa da bazı durumlarda 22’den sonra alkol satan işyerlerine verilen cezanın usule aykırı olduğu görülebiliyor. Böyle hallerde açılacak bir dava ile söz konusu cezanın iptal edilebilmesi mümkün.

10’dan sonra alkol satma cezanın iptali için başvuru ancak dilekçe yoluyla yapılır. Dilekçede iptali istenen cezanın usule aykırı olduğu izah edilmelidir. Bu nedenle bu alanda daha önce işlem yapmış ve dava açmış bir Samsun Ceza Avukatı ile görüşülmesi cezanın iptal edilebilmesinde başvurucu lehine olacak ve elini güçlendirecektir.

Saat 10’dan Sonra Alkol Satış Yasağı Cezası

Toplumun huzur ve sükunun korunması gayesi ile uygulanmaya başlanan büfe, market gibi işyerlerinde saat 22’den sonra alkol satış yasağı işlemi pek çok esnafın mağdur olmasına neden oluyor. Özellikle tatil bölgelerinde geç saatlere kadar açık olan işyerlerinin karşılaştığı alkol satma cezasına karşı başvurulacak kanun yolu ise itirazdır.

2020 yılı için belirlenen gece alkol satma cezası parasal miktarının bir hayli yüksek olması ve cezayla karşılaşan işyerlerinin ciddi bir şekilde mağdur olması da söz konusu. Özellikle gerçekten de yasaya aykırı satış yapmayan yalnızca memurun hatalı ve usule aykırı işlemi sebebiyle mağdur olan işyerlerinin hak ve para kayıplarının önüne geçilebilmesi için alkol satma cezasına itiraz edilmesi mümkündür.

Alkol Satma Cezasına İtiraz Dilekçesi

Kolluk güçlerince uygulanan cezanın hukuka aykırı olduğunu düşünen kimse bu cezaya karşı Sulh Ceza Hakimliğine başvuruda bulunur. Başvuru dilekçesi özenle hazırlanmalı ve davayı inceleyecek hakimde gerçekten de cezanın hukuka aykırı olduğuna dair kanaat oluşturmalıdır. Gece alkol satma cezasına itiraz davasını inceleyen hakimin dikkat ettiği unsurlar ise şöyledir: Tutanağın imzalanıp imzalanmadığı, eylemin cezayı yiyen kimse tarafından inkar edilmesi, ceza uygulanmasını gerektirecek olgunun varlığına dair bir delil ya da belge bulunmamasıdır.

Gerçekten de kolluk tarafından uygulanan gece 22:00-06:00 saatleri arasında alkol satma cezasının iptal edilebilmesi mümkündür. Ancak söz konusu iptal işleminin gerçekleşmesi için alkol satışı yapıldığına dair; imzasız bir kolluk tutanağı dışında herhangi bir delilin olmaması gerekir.

Büfe, market gibi işyerlerinde gece geç saatlerde alkol satılmasına itiraz ederken dikkat edilmesi gerekilen bir diğer husus da davanın doğru yerde açılmasıdır. Aksi halde yetkisizlik sebebiyle davanın reddedilmesi söz konusu olacak bu durumda yeni bir dava açılması gerekecektir. Bu durumda da hem süre olarak hem de tekrar harç ve masraf yatırılması gerekir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.