Site Rengi

Haksız Tutukluluk Tazminatı Davası

13.01.2021
159
Haksız Tutukluluk Tazminatı Davası

Haksız Tutukluluk Tazminatı Davası aleyhinde uygulanan haksız ve hukuka aykırı güvenlik tedbirleri nedeniyle cezaevinde tutulan kimsenin açacağı maddi tazminat ve manevi tazminat istemli davadır. Gerçekten de yargılama sonucunda beraat eden kimseler kendilerine karşı uygulanan haksız tutuklama, haksız cezaevinde tutulma eylemleri neticesinde uğradıkları zarar karşı Samsun Mahkemelerinde açacakları dava ile tazminat alabilir.

Ceza Muhakemesi Yasası uyarınca kişi işlediği suçun vasfına göre hem soruşturma aşamasında Cumhuriyet Savcısı tarafından hem de kovuşturma yani dava aşamasında mahkeme hakimi tarafından tutuklanabilir. Özellikle katalog suçlarda tutuklu yargılamayı sıklıkla görmekteyiz. Ancak sanığın beraat etmesi durumunda bu kez tutuklu kaldığı süre için lehine bir alacak hakkı doğar. Bu alacağın tahsili için bir Samsun Ceza Davası Avukatı ile görüşebilirsiniz.

2021 Haksız Tutuklama Tazminatı Miktarı Hesaplama

Yargılama aşamalarında aleyhinde haksız olarak tutuklama kararı verilen kimseler, cezaevinde kaldıkları süre boyunca uğradıkları maddi ve manevi zararın tazminini talep edebilirler. Özellikle haksız tutuklama manevi tazminatı miktarının yüksek çıkması kişileri bu davayı açma yönünde teşvik etmektedir. 2021 yılı haksız tutuklama tazminatı hesaplaması yapılırken öncelikle kişinin tutuklu kaldığı gün sayısı önem arz eder.

Haksız Tutuklama Maddi Tazminat Hesaplama (2021 Yılı için)Tazminat Tutarı
1 Gün Tutukluluk Tazminatı50 TL
1 Yıl Tutukluluk Tazminatı18.250,00 TL

Haksız tutukluluk tazminatı davası manevi tazminatı hesaplanırken ise çok farklı etmenler dikkate alınmaktadır. Bu nedenle en doğru şekilde hesaplama yapılabilmesi ve bu tutarın tahsil edilebilmesi için bir avukat ile görüşülmesinde fayda vardır.

Beraat Eden Sanığın Tazminat Dava Dilekçesi

Hakkında yürütülen sanık davadan beraat edecek olursa ilgili mahkemede açacağı bir dava ile haksız tutuklama tazminatı alabilir. Davanın hangi mahkemede açılması gerektiğinin tespit edilmesi önemlidir. Aksi halde mahkeme tarafından görevsizlik kararı verilecektir. Bu davalar ekseriyetle Samsun Ağır Ceza Mahkemesinde açılmaktadır. Yine gözaltında ve tutuklulukta geçen süreler dikkate alınarak bu yönde bir hesaplama sonucunda elde edilen tazminat tutarı talep edilmelidir. Haksız tutuklama tazminatı dava dilekçesine ek olarak hürriyeti kısıtlayan kararlar ve sanığın beraat ettiğine ilişkin karar da eklenebilir. Dilekçenin içeriğinde kişinin hakkında uygulanan güvenlik tedbirleri (yakalama, gözaltı, tutuklama) sebebi ile uğradığı maddi ve manevi zarar izah edilmelidir. Yargılama sonucunda kararın lehe gelmesi ile dava sonuçlanmış olur.

Asliye Ceza Mahkemeleri ya da Ağır Ceza Mahkemeleri tarafından yapılan yargılama sonucunda suçsuz olduğu karara bağlanan kimselerin süreç boyunca telafisi güç zararlara uğradıkları açıktır. Bu zararlar hem maddi hem de manevi boyuttadır. Bu nedenle davanın devamında da böyle bir durum ile karşılaşmamak için hukuki sürecin avukat yardımı ile yürütülmesinde fayda vardır. Aksi halde kişilerin dava sonucunda tekrar menfi bir durumla karşılaşması pek muhtemeldir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.