Memur Yol Harcırah Davası

12.01.2021
1.048
Memur Yol Harcırah Davası

Memur yol harcırah davası, 6245 sayılı kanun uyarınca yol masrafı, gündelik aile masrafı ve yer değiştirme masraflarından birini ya da birkaçını alamayan devlet memurlarının bu ücreti dava yolu ile alabilmesi için açılır. Sanılanın aksine memur yol harcırahı yalnız memurun kendisi için değil, tüm aile fertleri için ödenir. Bu sebeple aile ferdi sayısına ve yer değiştirilen kilometreye göre değişkenlik gösteren önemli bir ücret hakkedişi kazanılır.

Memurun ücretini idareden talep etmesine karşın amirleri tarafından bu talebi reddedilirse ya da kendisine 60 gün içerisinde bir cevap verilmez ise artık bu işlemin iptaline karşı iptal davası açılır. Davanın bir Samsun İdare Davası Avukatı ile açılması faydalı olacaktır.

Samsun‘da Memur Yol Harcırah Ödenmemesi

Devlet kurumlarında uygulama farklılıkları sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle açık yasa hükümleri uyarınca ödenmesi gereken ancak kurum içi uygulama sebebi ile ödenmeyen alacaklardan biri de memur yol harcırahıdır. Bu tür keyfi uygulamalar memurları ve aile fertlerini mağdur edebilir. Bu tür mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi için yasada öngörülen yol davadır.  

Samsun, Amasya ve Sinop illerinde çalışan ya da atama ile bu illere gelen memurların alamadıkları harcırah ücretlerine ilişkin davaları açabilecekleri mahkeme Samsun İdare Mahkemesidir. Dilekçe aşamasında dikkat edilmesi ve ispatı önemli olan hususlar hakkında bilgi almak için avutanız ile görüşünüz. Aksi halde alınması muhtemel olan alacak hak kayıpları gibi olumsuz durumlar ile karşılaşılması yaşanabilir.

Harcırah Davası Ücretleri 2021

2021 yılı harcırah davası dava masrafları ve avukatlık ücreti hakkında detaylı bilgiyi makalemizin bu bölümünde bulabilirsiniz. Yılbaşından itibaren geçerli olacak zam ile birlikte dava harçları 600,00 TL tutarından başlamaktadır. Avukatlık ücreti ise yasada asgari olarak belirlenmiştir. Buna göre duruşmalı idari davalarda bu ücret 2050 TL, duruşmalı davalarda ise 2800 TL’dir. Ancak davanın zorluğu istediği emekle doğru orantılı olacak şekilde artış gösterebilir. En doğru bilgiyi almak ve memur yol harcırah davası açmak için hukuki danışmanlık almanızı öneriyoruz.

Memur yol harcırah davası, Samsun memur yol harcırahı, Amasya memur yol harcırah, Sinop memur yol harcırah, ödenmeyen harcırah davası nasıl açılır?

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.