Sağlık Durumundan Tayin Talebi

16.10.2020
1.337
Sağlık Durumundan Tayin Talebi

Sağlık durumundan tayin istemi memurlar tarafından yapılabilir. Ancak uygulamada ekseriyetle karşılaştığımız üzere, sağlık nedeniyle tayin istemi amirler tarafından geri çevrilmektedir. Özellikle memurlar tarafından tercih edilmeyen bölge kurumlarınca bu çeşit bir uygulamaya başvurulur. Böyle bir durumda engelli yakını olan memur tayin isteminin reddinden kaynaklı olarak Samsun İdare Mahkemesinde söz konusu ret işleminin iptali için bir İptal Davası açabilir. Bu noktada tavsiye edilen bir Samsun İdare Davası Avukatı ile görüşerek davayı açmaktır. Zira kişinin memuriyet durumunu doğrudan etkileyecek böyle bir davada şüphesiz avukat yardımı oldukça önem arz edecektir. İdare Mahkemelerinde işlemler dosya üzerinden yapıldığı için dava kısa sürede sonuçlanacaktır.

Sağlık Durumundan Tayin İsteme Şartları

657 sayılı yasaya bağlı olarak bir kamu kurumunda memurluk görevini yürütmekte olan kimse; kendisi, eşi ya da anne babası gibi aile üyelerinin sağlık durumlarını ileri sürerek tayin talebinde bulunabilir. Ancak tayin talebini değerlendirecek kurum her başvuruyu onaylamamaktadır. Zira ihtiyacı olan kimselere tanımlanan bu hakkın suiistimal edilmesi pek tabi mümkündür. Bu yüzden sağlık durumundan tayin şartları belirlenmiştir. Buna göre sağlık durumu sebebiyle tayin isteyecek kimsenin tayine gerekçe gösterdiği hasta ya da engelli aile üyesinin ya da kendisinin tedavisinin tedavisini mevcut bulunduğu ilde devam ettiremiyor olması gerekir. Tayin talebinde bulunulan ilde tedavinin yapılabilir olduğuna dair bilgi de yine talep ile birlikte ilgili kuruma verilmelidir.

Tayin İsteminin Reddine Karşı İptal Davası Açılması

Sağlık özrüne dayalı olarak yaptığı tayin başvurusu amiri tarafından reddedilen memur, Samsun İdare Hukuku Mahkemelerinde açacak olduğu iptal davası ile ilgili kurumca yapılan işlemin iptalini ister. Mahkeme dosya üzerinden yapacak olduğu değerlendirmede idarenin gerçekleştirdiği işlemin gerekçesi, memurun bakmakla yükümlü olduğu kimselerin ya da kendisinin sağlık durumu hususlarında bir değerlendirme yaparak karar verir. Bazı durumda ilk derece mahkemesi olan Samsun İdare Mahkemesince verilen kararın hukuka uygun olmadığı hal ile karşılaşılır. Bu durumda dava önce Bölge Adliye Mahkemesine oradan da istenilen sonucun elde edilememesi durumunda Danıştay’a taşınarak davacı lehine bir karar elde edilmeye gayret gösterilir. Sağlık özrü nedeniyle açılan tayin davaları genellikle kazanılmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.