Samsun Araç Değer Kaybı Tazminat

07.05.2020
2.236
Samsun Araç Değer Kaybı Tazminat

Samsun Araç Değer Kaybı konusunda maalesef hasar danışmanlık şirketlerinin egemenliğinde bulunan bir şehir. Bu şirketlerin yürürlükte olan kanunlardan habersiz olan kazazedeleri, %50 gibi yüksek komisyon oranları ile mağdur ettiği gerçeği her gün kendini tekrar ispatlıyor. Gerçekleşen kaza sonrası kazazedenin kendisine gelmesine fırsat dahi tanımadan etrafını saran ve ikna etmeye çalışan bu şirketlerin asıl amacı kendi ceplerini doldurmaktır. Bir hukuki nitelendirmesi dahi bulunmayan hasar danışmanlık adı altında kendilerini yasal göstermeye çalışan bu firmalardan ziyade bir Samsun Araç Değer Kaybı tazminatı için bir avukat ile görüşülerek hukuki destek alınması, şüphesiz ki kazazedenin yararına olacaktır. Müvekkilleri ile kurdukları ilişkinin ve tahsil ettikleri her kuruşun hesabını vermek zorunda olan avukatların; hukuki niteliği dahi bulunmayan hasar danışmanlık şirketlerine kıyasla daha güvenilir nitelikte olduğu açıkça görülmektedir.

Araç Değer Kaybı Alma Şartları

Kazaya karışan araçlardan birine ait trafik sigortası tarafından ödenen araç değer kaybı tazminatının tahsil edilebilmesi için kanunumuzda bazı şartların gerçekleşmesi aranmaktadır. Bu şartlardan ilki kusurdur.

  • Araç hasar değer kaybı alınabilmesi için başvuruda bulunan tarafın kusur oranı daha az olmalıdır.

Kanunda aranan diğer şart ise ispata yönelik olarak düzenlenmiştir. Kazaya karışan araçların kusur oranlarının açıkça gösterildiği tutanak Samsun’da araç değer kaybı başvurusu için oldukça önemlidir.

  • Kolluk güçleri tarafından ya da taraflar kendi aralarında bir Trafik Kazası Tespit Tutanağı düzenlemiş olmalıdırlar.

Üçüncü ve son şart ise süreye ilişkindir. Zamanaşımı olarak da belirtebileceğimiz bu düzenlemeye başvurucular tarafından mutlaka dikkat edilmeli ve uyulmalıdır.

  • Başvurucu, talebini 2 yıl içerisinde trafik sigortası şirketine yöneltmelidir.

Somut olayda bu şartların mevcut olması halinde hasar kaybı tazminatının tahsil edilmesi de mümkün olabilecektir. 2020 tarihli son yapılan düzenlemeler ile birlikte artık KM sınırından söz edilmiyor. Yani aracınız hangi kilometrede olursa olsun tazminat alma hakkınız bulunuyor. Ancak aracın KM seviyesi arttıkça ödenecek bedelde bir düşüş yaşanıyor. Yani göstergesi 200.000 KM olan bir araç ile 20.000 KM olan bir araca ödenen tazminat tutarı aynı olmuyor.

Samsun’da Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Kazanın gerçekleşmesinin ardından 2 yıl içerisinde Samsun’da araç değer kaybı alma nın mümkün olduğunu bir önceki bölümde ifade etmiştik. Eğer diğer şartlar da gerçekleşen olayda mevcut ise: bedelin tahsil edilebilmesi için bulunduğunuz bölgede bir avukat ile iletişime geçerek size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Fatih ÖZDEMİR Hukuk Bürosu; Samsun, Ordu, Sinop, Amasya gibi Karadeniz Bölgesinde bulunan şehirlerde gerçekleşen kazalarda hasar tazminatının tahsilinde danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. Sitemizde yer alan iletişim bilgilerini kullanarak irtibata geçmeniz halinde Samsun’da araç değer kaybı başvurusu tarihinden sonra en fazla 40 gün içerisinde bedel banka hesabınıza geçmiş olacaktır. Danışmanlık hizmeti sonucunda talep edilen komisyon oranı; hasar danışmanlık şirketlerine kıyasla çok daha düşük seviyelerde olup her olay için ayrıca belirlenmektedir.

Araç Değer Kaybı Dava Dilekçesi

Sürecin bir avukat ile değil de bireysel olarak ya da bir hasar danışmanlığı aracılığı ile yürütülmesi halinde trafik sigortası şirketleri ekseriyetle bedel ödemekten kaçınmaktadırlar. Ya da talep edilen tutarın çok daha altında ödemelerde bulunmaktadırlar. Zira karşılarında tehdit oluşturacak bir güç bulunmamaktadır. Artık tarafların anlaşamadığından söz edilecektir. Böyle bir durumda dava yoluna başvurulur. Araç değer kaybı davası olarak da bilinen bu kanun yolu için başvuru dilekçesi özenle hazırlanmalıdır. Zira artık kimin haklı olduğuna karar verecek bir heyetin önüne çıkılacaktır. Tazminat talebinde bulunan kimse zarara uğradığı yönündeki iddiasını Değer Kaybı Tahkim Komisyonuna ispatlamalıdır. Komisyonun yapacak olduğu değerlendirme neticesinde başvurucunun mu yoksa trafik sigortası şirketinin mi haklı olduğuna karar verilecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.