Trafik Kazası Tazminat Davasını Kim Açabilir?

17.03.2021
893
Trafik Kazası Tazminat Davasını Kim Açabilir?

Samsun trafik kazası tazminat davası en çok açılan illerden biridir. Nüfus yoğunluğu sebebi ile ne yazık ki trafik kazalarının sıklıkla görüldüğü şehirlerden biridir. Yaralamalı ya da ölümlü kazalar ise beraberinde hukuki neticeler getirmektedir. Bunlardan biri de Samsun trafik kazası tazminat davasıdır. Kendi kusuru ile trafikte bir başkasının yaralanmasına ya da hayatını kaybetmesine sebep olan kimse, sürücü bu zararı gidermekle yükümlüdür.

Sanılanın aksine Samsun’da trafik kazası maddi tazminat davası açabilecek tek kişi aracın üzerine kayıtlı olduğu kişi değildir. Kaza sonucunda mağdur olan kişi hem araç sahibi olabileceği gibi hem de aracı o an kullanan kimse olabilir. Bu nedenle trafik kazası manevi tazminat davası açılmadan önce bir Samsun Tazminat Davası Avukatı ile görüşülmesi faydalı olacaktır.

Trafik Kazası Tazminat Davasını Kim Açabilir?

Hem vatandaşlarca hem de kimi hukukçularca eksik, hatalı bilinen davayı yalnız araç sahibinin açabileceğidir. Ancak durum böyle değildir. Aracı, geçici süre ile elinde bulunduran, ödünç alan, kiralayan kişi de hem maddi hem de manevi samsun trafik kazası tazminat davası açabilir. Bu noktada davayı açanın mahkemeye ispat etmesi gereken ise hukuki yararının mevcut olduğudur.

Bu hususta yayınlanmış olan Yargıtay 17. Hukuk Dairesi 14 Şubat 2005 tarihli, 1507 – 1038 numaralı kararı da beyanımızı destekler niteliktedir. Kusurlu sürücüden trafik kazası sebebiyle tazminat talep eden kimse; bu tazminatın talep edilmesinde bir yararı olduğu noktasında davaya bakan Samsun Asliye Hukuk Mahkemesi hâkimini ikna edecek olması durumunda davayı kazanabilecektir.

Hem Sürücü Hem Araç Sahibi Dava Açabilir mi?

Karşı tarafın kusurlu davranışı sonucunda meydana gelen trafik kazasında maddi ya da manevi mal varlığı değerleri zarar gören kimse Samsun Asliye Hukuk Mahkemelerinde bir dava açarak bu zararın kusurlu tarafça karşılanmasını talep edebilir. Makalenin giriş ve orta bölümünde aracı ödünç alıp kullananın ya da aracı kiralayanın da bu tazminatı talep edebileceğinden bahsetmiştik. Peki, aracın sahibi dava açmışken sürücü de ikinci bir dava açabilir mi?

Yargıtay 17. Hukuk Dairesi bu husustaki bir kararı ile halihazırda araç sahibinin dava açtığı durumlarda araç sürücüsünün de ikinci bir dava açarak kusurlu taraftan tazminat talep edebilmesine izin vermemektedir. Yani, mal varlığı doğrudan doğruya zarar gören kimse dava açmış ise artık araç sürücüsü ya da ödünç alan kişi dava açamaz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.