Samsun Site Yönetimi Hukuku

21.04.2020
1.216
Samsun Site Yönetimi Hukuku

Nüfusun artması Samsun’da Site Yönetimi tarafından bir avukat ile çalışılmasını zorunlu hale getirdi. Özellikle son on yılda Karadeniz Bölgesinin en çok göç alan şehri olan Samsun; hızlı bir kentleşmeye gitti. Yalnız merkez ilçe olan İlkadım’da değil çevre ilçelerde de yeni yapılar boy gösterdi. Bir süre sonra ise eski apartman daireleri yerlerini iki ve üzeri bloktan oluşan sitelere bıraktı. Kendi bünyelerinde; kafeleri, marketleri, otoparkları, yüzme havuzları, spor salonları hatta kreşleri dahi bulunan bu yapılarda oturmak şehir nüfusu için de bir tercih olmaya başladı. Elbette saydığımız bunca ek yapının siteye bir gideri olacaktır. İşte bu giderlerin karşılanabilmesi için site yönetimi tarafından sitede oturanlardan aidat tahsil edilmesi gerekiyor. Ancak bazı ev sahipleri ya da kiracılar tarafından söz konusu aidatlar ödenmeyebiliyor. İşte bu gibi durumlarda site ya da apartman adına avukat ile anlaşılarak hukuki sürecin bir avukat tarafından yönetilmesi, Samsun’da apartman ve site yönetimi avukatlık ve hukuki danışmanlık alınması ile sağlanabilir. Bu sayede sitede yaşayan herkesin ortak çıkarları muhafaza altına alınabilecektir. Elbette site yönetimlerinin hukuki olarak yaşadıkları tek hukuki sorun bu değildir.

Samsun’da Kat Mülkiyeti Hukuki Problemleri

Site ve apartman yönetiminin temelinde Kat Mülkiyeti Kanunu yatar. Bu kanunun iyi uygulanabilmesi ise hiç şüphesiz bir avukat yardımı ile olacaktır. Yasa koyucu tarafından hazırlanan kanun aslında hem yöneticilerin hem de oturanların nasıl davranmaları gerektiğini, giderlere nasıl katlanacaklarını, kararları hangi çoğunlukla almaları gerektiklerini düzenlemiştir. Fakat ortak alanda yaşayan herkes Site Yönetimi Hukuku kurallarına uymayabiliyor. Bu da düzenin bozulmasına, yapıların işlevselliğini kaybetmesine neden olabiliyor. İşte bu gibi durumlarda yalnız site yönetimi değil; o yapı grubunda yaşayan herkesin mağdur edilmesi söz konusu oluyor. Zira sorumluluğunu yerine getirmeyen maliklerin yarattığı enkaz diğer malikler tarafından ortadan kaldırılmalı. İşte bu tür olumsuzlukların üstesinden hukuki yollar kullanılarak gelinebilmesi için bir apartman sorunları avukatı ile çalışılması gerekiyor.

Atakum Site ve Apartman Yönetimi Hukuku

Samsun’un nüfusu en fazla olan ilçelerinden biri olan Atakum’da da site yönetimi avukatı bulunmaktadır. Çünkü ilçe sürekli göç almaya da devam ediyor. Coğrafi olarak konumunun hem merkezi hem de şehir hayatının yoğunluğundan uzak olması nedeni ile yerleşim için sıklıkla tercih edilen ilçede pek çok site ve apartman bulunuyor. Bu yapıların ise hukuki problemleri mevcut. Ancak çözümü konusunda çoğunlukla herhangi bir girişim de de bulunulmuyor. Ancak eğer bir Atakum site yönetimi avukatı ile anlaşılırsa; ödenmeyen aidatlardan tarafların katılmaktan kaçındıkları kurul toplantılarının usulüne uygun olarak yapılabilmesi kadar pek çok olayın kanunda aranan şartlar ile gerçekleştirilmesi sağlanabilir. Yönetimlerin kanuna uygun bir şekilde hareket etmeleri hiç şüphesiz ilerde yaşayabilecekleri olumsuzluklardan kaçınmalarını sağlayacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.