Samsun Trafik Kazası Tazminatı

30.10.2020
975
Samsun Trafik Kazası Tazminatı

Trafik kazası tazminatı, kazaya karışan ve kusursuz olan araç sürücüsünün Samsun Mahkemelerinde talep edebileceği bir alacak türüdür. Tahsilat kabiliyetinin yüksek olması sebebi ile kaza tazminatı için sıklıkla dava yoluna başvurulur. Kaza neticesinde ortaya çıkan zarardan hem kazada kusurlu olan taraf hem de aracının kasko ve sigortasını yapan firmalar sorumlu olur.

Samsun trafik kazası tazminatı konusunda en çok dava açılan ve para tahsil edilen illerden biridir. Özellikle başvurunun bir avukat yardımı ile yapılması durumunda elde edilecek netice daha iyi olacaktır. Zira vatandaşın kendisinin açacağı dava ile netice alabilmesi nispeten daha zor olacaktır. Trafik kazası tazminatı için bir Samsun Avukatı ile görüşülmesi faydalı olacaktır.

Samsun’da Trafik Kazası Tazminatı Nasıl Alınır?

Bir ya da daha fazla aracın karışması ile meydana gelen yaralamalı ya da ölümlü kazalar neticesinde hem maddi hem de manevi bütünlüğü etkilenen mağdurun bu etkinin kısmen de olsa trafik kazası tazminatı ile giderilmesini isteme ve talep hakkı mevcuttur. Şüphesiz ki bu hak mağdura yasa koyucu tarafından tanınmıştır. Bazı durumlarda bir dava açılmadan doğrudan ilgili kişinin sigorta şirketine başvuru yapılarak da süreç tamamlanır. Ancak bu başvurunun oldukça dikkatli ve özenli olarak yapılması gerekir. Zira eksik belgeler ile yapılacak başvuru sonucunda kaza tazminatının alınması mümkün olmayabilir. Bu nedenle bir avukat yardımı ile tazminat başvurusunun yapılması elzemdir. Eğer sigorta şirketi yasal süre içerisinde ödeme yapmaz ise tazminat davası açılır.

Trafik Kazası Manevi Tazminat Hesaplaması

Manevi tazminat hukukta tanımı doğrudan yapılmış olmasına karşın hangi olayda nasıl hesaplanacağı üzerinde net bir bilgi bulunmamaktadır. Bu sebeple her olayın özelinde mağdur lehine hükmedilecek manevi tazminat bedelinin ayrı hesaplanması gerekir. Dava açıldıktan sonra talep edilen trafik kazası manevi tazminat bedelinde bir artış da yapılamayacağı için henüz dava açılmadan hesaplamanın yapılıp Samsun Mahkemelerinde talep edilecek tutarın belirlenmesi gerekir.

Her şeyden önce net bir hesaplama yapabilmek için kazada mağdur konumunda olan kimsenin maluliyet oranının bilinmesi gerekir. Ancak bu sayede doğru bir hesaplama yapılabilecek ve mahkemeden o oranda talepte bulunulabilinir.  Emsal mahkeme kararlarının da Samsun trafik kazası manevi tazminat hesaplamasında etkisi vardır.

Tazminat davaları ekseriyetle 2 yıl içerisinde sonuçlanır. Bu durum sigorta şirketi ile anlaşılamaması durumunda söz konusu olacaktır. Eğer sigorta şirketi kendisine yapılan trafik kazası maddi tazminat istemini olumlu karşılar ve ödeme yoluna gider ise 8 günlük yasal süre içerisinde ödeme yapması gerekir. Eğer ödeme yapmaya yanaşmaz ise dava yoluna gidilir.

Trafik Kazası Maddi Tazminatı Kimlerden Talep Edilir?

Trafik kazasına karışan kimselere doğrudan tazminat talep edilebilmesi mümkündür. Ayrıca yasal sözleşmeler ve anlaşmalar ile de sorumluluğu olanlardan da ödeme talep edilebilir. Bu nedenle kimlerden hangi kanallar ile ödeme talep edilebileceği iyi bir şekilde tespit edilmelidir. İstisnai durumlar hariç tutulmak üzere bir yaralamalı ya da ölümlü trafik kazasında tazminat talep edilebilecek kimseler aşağıdaki gibidir:

  • Kusurlu araç sürücüsü
  • Kusurlu araç sürücüsünün kullandığı aracın sahibi
  • Ticari bir araç ise aracın işleteni
  • Aracın sigorta şirketi

Kaza neticesinde yukarıda belirtilen gerçek ve tüzel kişilerin sorumluluğu yollarına başvuruda bulunulur. Sigorta şirketinin sorumluluğu olup olmadığının kontrol edilebilmesi için bahse konu sigorta poliçesinin de incelenmesi de gerekmektedir.

Yaralamalı Trafik Kazalarında Tazminat

Meydana gelen yaralamalı trafik kazalarında maddi ve manevi tazminat alınması mümkündür. Gerçekten de hem Borçlar Kanunu hem de Karayolları mevzuatı uyarınca kazada kusuru ile bir başkasının yaralanmasına sebebiyet veren kimseden kazadan yaralanan kimseler ya da onların yakınlarınca tazminat talep edilir. Bu alacak hakkına doğrudan kavuşabilmek için öncelikle sigorta şirketine başvuru yapılır. Eğer şirket ödeme yapmaya yanaşmaz ise bu kez dava yoluna gidilerek bedel tahsil edilmeye çalışılır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.