Samsun Yabancılar Hukuku Davaları

13.10.2020
1.094
Samsun Yabancılar Hukuku Davaları

Samsun Yabancılar Hukuku il ve ilçe içerisinde yaşayan yabancı uyruklu kimselerin hukuki süreçlerini idare etmektedir. Dilimize ve yargılama usulümüze hakim olmayan Iraklı, Suriyeli ve sair yabancı kimselerin adli ve idari makamlar önünde yaşayacağı olumsuzlukların giderilmesinde hukuki bilgi ve tecrübe ile netice elde etmeyi amaçlayan hukuk bürosu, başta vatandaşlık alma olmak üzere farklı alanlarda hizmet vermektedir.

Yabancılar Hukuku Samsun, milletlerarası anlaşmaları, yabancı uyruklu kimselerin ülkemizdeki haklarını bilerek bu çerçevede müvekkillerine hizmet sunar. Muhtemel hak kayıplarına uğramak istemeyen yabancıların bir avukat yardımı almadan hukuki ve idari süreç başlatmaları aleyhlerinde sonuçlanabilir. Bu nedenle bir avukat yardım almaları tavsiye olunur.

Samsun Yabancılar Hukuku Konuları

Yabancılara uygulanan mevzuat uluslararası anlaşmalar ve Türk Hukukunun ilkeleri ile şekillenir. Hangi kanunun hangi durumda uygulanacağının ise iyi analiz edilmesi elzemdir. Özellikle Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kimse sayısının bu denli yükseldiği günümüzde başta deport kararına itiraz, sınır dışı etme kararına itiraz gibi durumlar olmak üzere hukuki süreçte bir avukat yardımı alınması gerekir. Samsun Yabancılar Hukuku Avukatının ilgilendiği davalar aşağıdaki gibidir:

  • Sınır dışı etme kararına itiraz
  • Deport kararına itiraz
  • Tanıma ve tenfiz davaları
  • Vatandaşlık başvurusu ve sürecin takip edilmesi
  • Kısa dönem ikamet izni başvurusu
  • Uzun dönem ikamet izni başvurusu
  • Çalışma izni
  • Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuru
  • Banka işlemleri

Yabancı uyrukluların iş ilişkilerinden kaynaklanan SGK davaları, gözlem altına alınma kararları ve bunun dışında Yabancı Uyruklu kimselerin ve aile üyelerinin Samsun’da işlediği ve hapis cezasına bağlı olan suçlarda avukatlığı da Samsun Avukatı tarafınca yapılmaktadır. Bu kimselerin üzerlerine atılı suçların sınır dışı edilebilme sonucunu doğurma ihtimali bulunduğu için savunmalarının bir müdafi ile yapılması lehlerine olan bir durumdur.

Yabancı Uyrukluların Boşanma Davaları

Başka bir ülkede evlenmiş olmalarına rağmen hala Türkiye’de yaşamaları sebebi ile boşanma davaları Türk Mahkemelerinde görülecektir. Samsun Aile Mahkemelerinde görülen bu dava Türkiye’de ortalama 1 yıl içerisinde sonuçlanmaktadır. Eğer her iki eş de boşanma konusunda anlaşmışlar ve ortak iradeleri bu yönde ise boşanma ilk duruşmada gerçekleşir. Bu da yabancıların 1 gün içerisinde boşanmasına imkân verir.

Yabancı uyruklu biri ile yurt dışında evlenen bir Türkün boşanma davasında benzer bir usule tabidir. Özellikle yabancı uyruklu eşin halen yurt dışında yaşadığı durumlarda davanın takibi ve boşanma davasının sonuçlanması uzun sürebilir. Sürecin daha kısa hale getirilmesi ve netice elde edilebilmesi için bir yabancılar hukuku avukatı yardımı alınması elzemdir.

Yabancı Uyrukluların Ev ve Arsa Davaları

Türkiye’ye yoğun bir şekilde yabancı uyruklu insan gelmesinin ardından pek çok diğer piyasa gibi emlak piyasası da oldukça hareketlendi. Bu hareketlilik ise beraberinde pek çok ilave hukuki uyuşmazlığı getirdi. Özellikle yabancı uyruklu birinin Türkiye’de uygulanan hukuk kurallarını bilmediği de hesaba katılacak olursa uyuşmazlıkların çözüme kavuşturulması bir hayli güçtür. Zira yabancıların Türk Mahkemelerinde uygulanan yabancı hukuku hakkında da pek bir bilgisi bulunmamaktadır. Ayrıca tebligat ve sair usul işlemlerinin yürümesi de sıkıntı yaratabilir ve yargılamayı geciktirebilir. Bu nedenle emlak uyuşmazlıklarında hukuki yardım alınması davacı ya davalının lehine olacaktır. Samsun Mahkemelerinde yapılacak yargılama neticesinde uyuşmazlık mahkeme hakimi tarafından kanunlar çerçevesinde bir çözüme kavuşturulacaktır.

Ziyaretçi Yorumları (1)