Samsun’da Vatandaşlık Başvurusu

27.10.2020
809
Samsun’da Vatandaşlık Başvurusu

Samsun’da Vatandaşlık Başvurusu yapan yabancı uyruklu kimselerin son dönemde sayısında ciddi bir artış gözlenmektedir. Türk vatandaşlığına başvuru yapabilmek belirli bazı kriterlere tabi tutulmuş ise de son dönemde bu kriterlerim zayıflatıldığı ve yabancı uyruklu kimselerin vatandaşlık kazanabilmesinin nispeten daha kolay bir hale getirildiği görülmektedir. Bu şartlara ve Samsun’da Türk Vatandaşlığına başvuru hakkında detaylı bilgi makale içerisinde yer almaktadır.

Samsun Yabancılar Hukuku Avukatı Fatih ÖZDEMİR, yabancılar ve Türk Vatandaşlığı alanında faaliyet göstermekte ve müvekkillerinin içerisinde bulunduğu gerek yazılı gerek sözlü çoğu uyuşmazlığı kısa ve etkili bir süreç takibi ile neticeye bağlamaktadır. Vatandaşlığa hak kazanma sürecinde bir hukuki yardım alınması başvurucuların lehine olacaktır.

Samsun’da Yabancıların İkamet İzni Başvurusu

Türkiye sınırları içerisinde Vize alarak giriş yapan yabancıların kalabileceği süre azami olarak 90 gün şeklinde belirlenmiştir. Daha fazla bir süre için Samsun ya da çevre illerde kalmak isteyen yabancı uyruklu kimselerin 6458 sayılı yasa uyarınca başvuru yapmaları gerekmektedir. İkamet izni ve beraberinde vatandaşlık başvurusu yapılırken hangi aşamaların takip edilmesi gerektiğini ve zorunlu belgeleri avukatınıza danışarak öğrenebilirsiniz.

 • Kısa Dönem İkamet İzni
 • Aile İkamet İzni
 • Öğrenci İkamet İzni
 • Uzun Dönem İkamet İzni
 • İnsani İkamet İzni
 • İnsan Ticareti Mağduru İkamet İzni

Yabancı uyruklu kimselerin Türk topraklarında başvuruda bulunabileceği ikamet izin türleri yasada yukarıdaki gibi sayılmıştır. Başvurunuzu yaparken hangi sebep ile ikamet talebinde bulunacağınızı ve bu sebebe delil teşkil edecek bilgi ve belgeleri hazır bulundurmanız gerekir.

Çalışma izni ve sair yabancıları ilgilendiren hukuki işlemlerin yapılabilmesi de yine yasada bir takım şartlara bağlanmıştır. Bu şartların yerine getirilmesi ilgili makam tarafından başvurunun kabul edilebilmesine imkan tanır. Eksik bir husus bulunması durumunda ilgilinin başvurusu reddedilebilir. Samsun Yabancılar Hukuku Avukatı ile görüşerek kendisine noter kanalı ile verilecek bir vekaletname ile yabancıların Samsun’daki hukuki uyuşmazlıkları usule ve yasaya uygun bir şekilde çözüme kavuşturulabilir.

Hukuki eylemlerin neticelerinin talep edilenin lehine olabilmesi için yasada aranan şartların gerçekleşmesi elzemdir. Bu nedenle daha önce Samsun’da vatandaşlık başvurusu yapmış, alanında bilgili biri rehberliğinde söz konusu eylemlerin gerçekleştirilmesi daha faydalı olacaktır. Samsun Yabancılar Hukuku Avukatlık Bürosu.

Ziyaretçi Yorumları (2)
 1. Aygün dedi ki:

  Merhaba Ben Aygün Alimukhtarova Ben 01.04.2014 istanbuldan 05.10..2020 sonradan samsun daşındım 2020de şimden 2022de samsunda vatandaşık baş vurdum Ben dediler ki geti 2026 gel Ben türk vatandaşık olmag isterem Ben yeni evledim 18.08 2022 birden Azərbaycan olmagım unutum yazmağ şimdi yazdım

  1. Av. Fatih ÖZDEMİR dedi ki:

   Merhaba Aygün Hanım,

   Sorunuzun tam olarak ne olduğunu anlamadığım için yardımcı olamayacağım.