Samsun’da Marka Tescil Başvurusu

08.09.2023
182
Samsun’da Marka Tescil Başvurusu

Samsun’da marka tescil başvurusu yapmak isteyen kişilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Özellikle taklit ürün ve hizmet sayısının hızla artış göstermesi buna paralel olarak da marka haklarını koruyan kanunların yaptırım güçlerinin giderek artması sonucunda pek çok kişi ve kurum sundukları hizmetlerde ve satmış oldukları ürünlerde kullandıkları markaların tescil edilmesini istemektedirler. Ayrıca Samsun’da marka tescil başvurusu yapmak için ticari şirkete ihtiyaç duyulmaması da insanları mal veya hizmetlerine ilişkin marka tescil ettirmeye yönlendirmektedir.

Samsun’da marka tescil başvurusu yapmak isteyen kimselerin bu süreçte bir marka vekilinden yardım almaları sürecin sağlıklı yürümesi açısından önem arz etmektedir. Zira marka başvurusu başvuru aşamasında hukuki bilgi ve teknik detaylar içermesinin yanında ayrıca uzun süren bir süreç olması sebebiyle bu konuda tecrübesi ve bilgisi olmayan bir kişi tarafından yapılması da mümkün olmayacaktır.

Marka nedir?

Mal satan ya da hizmet sunan şirketlerin bu mal ve hizmetlerinin diğer mal ve hizmetlerden ayırmaya yarayan logo, yazı ya da herhangi bir şekilde olan ibareye marka adı verilmektedir. Bir olgunun ya da nesnenin marka olarak kabul edilmesi için belirli ve ayırt edici olması yeterlidir. Bunun haricinde herhangi bir özellik aranmamaktadır.

Samsun’da marka tescil başvurusu yapıp da bir markayı tescil ettirebilen kimseler bu markanın kullanıldığı mal ve hizmetler için 10 yıllık süre ile koruma elde ederler. Bu koruma özellikle taklit mal ve hizmetlerin satışını, marka hakkının ihlali durumunu engellenmesinde tescil sahibine önemli bir güç sağlayacaktır. Bu sebeple mal ve hizmetlerini diğer markalardan ayırt etmek ve koruma altına almak isteyen kimselerin marka tescil başvurusu yapmasında fayda vardır. Bu başvuru sürecinin bir marka vekiliyle yürütülmesi oldukça önemlidir.

Marka Tescil Başvurusu Sınıfları

Marka tescil başvurusu yapılırken başvurunun sunduğu mal veya hizmetin yer aldığı kategorilere ilişkin sınıflandırmalar bulunmaktadır. Bu sınıflandırmaların sayısının fazla olması sebebiyle doğrudan bu makale içerisinde değil de bir bağlantı ile farklı bir sayfada yer verilmiştir. Türk Patent Kurumu’nun web sayfasını ziyaret ederek ya da marka vekili danışmanınız ile iletişime geçerek hangi marka sınıflarının mevcut olduğunu öğrenebilirsiniz.

Samsun’da marka tescil başvurusu yapmak isteyenlerin başvurmaları gereken sınıf veya sınıfları doğru bir şekilde seçmeleri önemlidir. Zira hem marka tescili yapacakları ve koruma alacaları hizmeti ya da malı bu şekilde belirlerken hem de ödeyecekleri başvuru ücretini makul seviyede tutacaklardır. Marka tescil sınıfları içerisinde doğru seçimi yaparak mağdur olmamak için Samsun’da marka tescil başvurusu alanında tecrübeli bir avukatla çalışmak gerekir.

Marka Tescili Nasıl Bir Koruma Sağlar

Marka tescili ile Türk patent kurumu nezdinde tescil edilmiş bir markaya sahip olunması sonucunda artık yasaların sunduğu koruma haklarının tümünden faydalanmış olunur. Bu hakların kapsamının oldukça geniş olması sebebiyle Samsun’da marka tescil başvurusu yapmanın oldukça önemli bir husus olduğunu söylemek de gerçeği yansıtacaktır.

Marka tescili korumaları içerisinde marka hakkını ihlal eden kimseyi savcılığa şikayet etmek, marka hakkına tecavüzü durdurmak için taklit hizmet ve ürünleri durdurmak, toplatmak, imha ettirmek ve bu marka hakkının ihlali sebebiyle yaşanılan maddi ve manevi kayıpların tazmini için tazminat davası açmak yer alır. Marka sahibi için büyük önem arz eden bu korumalardan faydalanmak için Samsun’da marka tescil başvurusu yapmak yeterli olacaktır. Uluslararası marka koruma yasaları için marka vekili ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Samsun’da Marka Tescil Başvurusu Ücreti

Samsun’da marka tescil başvurusu yapmak isteyen kimselerin marka vekiline ödemeleri gereken ücret tescil edilmek istenilen markaya göre değişecektir. Bu sebeple doğrudan bir ücret belirtmek doğru olmaz. Ancak önemle belirtmek gerekir ki kurum nezdinde vekâleten yapılan her işlem ücrete tabidir ve yeniden faturalandırılır. Bu sebeple ücret hakkında bilgi almak için marka vekili ile iletişime geçmeniz faydalı olacaktır.

Samsun’da marka tecil başvurusu yapmak isteyen şirketin aylık hukuk müşavirliği olarak çalıştıkları bir avukat varsa ve bu avukat hali hazırda Türk patent enstitüsü nezdinde işlem yapmaya haizse marka tescil başvurusu yapmak için marka vekiline ilave bir ücret ödemeye de gerek kalmayacaktır. Marka tescil başvurusu yapmak ücreti ve hukuk müşavirliği ücretleri için avukatınız ile iletişime geçebilirsiniz.

Samsun’da Marka Tescil Başvurusu Yapma Harçları

Samsun’da marka tescil başvurusu yapmak isteyen kimselerin başvurularını tamamlamak için Türk Patent Kurumuna ödemeleri gereken güncel harç miktarları 2023 yılı Eylül ayı itibariyle 1.030,54 TL’dir. Bu ücret başvuru yapılan bir sınıf için geçerlidir. Başvuru sahibi tarafından birden fazla sınıf için marka tescil başvurusu yapılmak istenirse her bir sınıf için bu ücret tekrar ödenmelidir. Ayrıca başvuru ücreti sıklıkla güncellenmektedir. En son ücret hakkında bilgi sahibi olmak için marka vekiliniz ile iletişime geçin.

Marka tescil sınıflarının fazla sayıda olması ve her sınıf için ödenmesi gereken marka tescil başvurusu ücretinin nispeten fazla olması sebebiyle marka tescil başvurusu yapmak isteyen kimselerin marka vekilleri aracılığıyla hangi sınıflar için tescil yapmak istediklerini doğru bir şekilde seçmeleri gerekir. Aksi halde gereksiz masraf ve tescil ortaya çıkacaktır.

Marka Tescil Başvurusuna İtiraza Cevap Vermek

Samsun’da marka tescil başvurusu yaptıktan sonra bu başvurusuna üçüncü şahıs ve şirketler tarafından itiraz gelen kimseler itiraz dilekçesi kendilerine tebliğ edildikten sonra 2 ay içerisinde bu itiraza cevap vermelidir. İtiraz dilekçelerinin epats sistemi üzerinden gelmesi fiziki olarak gönderilmemesi sebebiyle bir hak kaybına maruz kalmamak ve itiraza cevap süresini kaçırmamak için Samsun’da marka tescil başvurusu sürecinin bir marka vekili ile yürütülmesi gerekmektedir.

Marka tescil başvurusuna itiraza yanıt verildikten sonra tescil başvurusu, itiraz dilekçesi ve itiraza cevap dilekçesi marka kurumu tarafından birlikte değerlendirilir. Değerlendirme sonucunda hem itirazlar hem de marka tescil başvurusunun kabul edilip edilmediğine ilişkin yanıt başvurusuna yine elektronik sistem üzerinden tebliğ edilir.

Marka Patent Sorgulama Nasıl Yapılır

Samsun’da marka tescil başvurusu yapmak isteyen kimselerin daha önce diğer şahıs ve kurumlar tarafından yapılmış olan başvuruları sorgulama imkanı bulunmaktadır. Başvuru sorgulama için marka patent kurumunun web sayfası kullanılmaktadır. Bu alanda yapılmış başvuruda kullanılan marka ve başvuru yapılan sınıfa ilişkin bilgiye erişmek mümkündür.

Marka patent sorgulama ekranında yapılan sorgu sırasında başvuru yapılmak istenen markayla aynı isimde bir başvuru görüntülenmesi durumunda Samsun’da marka tescil başvurusu yapmak isteyen kimsenin başvurusu üzerinde düzenleme yapması gerekir. Aksi halde başvuruya kurum tarafından ret kararı verilmesi söz konusu olur. Düzenlemenin nasıl yapılacağı hakkında bilgi almak için bir marka vekili ile görüşmekte fayda vardır.

Marka Tescil Başvurusu E-Devlet Üzerinden Yapılır mı?

Samsun’da marka tescil başvurusunun e-devlet sistemi üzerinden yapılması mümkün değildir. Zira marka tescili şahıs adına yapılmaz. Şirket adına yapılan bu başvurunun e-devlet üzerinden gerçekleşmesi de mümkün değildir. Zira şirketlerin e-devlet hesabı bulunmamaktadır. Yine marka tescil başvurusu işlemlerinde e-devlet sistemi üzerinde yer alan kişisel bilgilerin yanında tescil edilmek istenilen markaya ait özel bilgi ve taleplerin yer alması sebebiyle e devlet üzerinden marka tescil başvurusu yapmak da mümkün değildir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.