Sigorta Tahkim Komisyonu Kararına İtiraz

18.04.2022
1.271
Sigorta Tahkim Komisyonu Kararına İtiraz

Sigorta Tahkim Komisyonu kararına itiraz için öngörülen parasal sınırlar 16 Nisan 2022 tarihinde yayınlanan düzenleme ile değişti. Düzenlemeye göre daha önce kesin nitelikte kararlar için öngörülen parasal sınır, Sigorta Tahkim Komisyonu kararına karşı temyiz başvuru sınırı ve heyet teşekkülü sınırları değişiklik gösterdi.

Araç değer kaybı tazminatı, trafik kazası kaynaklı tazminat istemleri gibi uyuşmazlıkların çözüm makamı olarak görülen Tahkim Komisyonu, benzer davaların görülmekte olduğu Samsun Mahkemelerine nazaran daha hızlı karar vermeleri sebebi ile vatandaşlar tarafından sıklıkla başvurulan bir yargı makamıdır. Özellikle uzun süren yargılama sürelerini kısaltması sebebiyle başvuru sayısının bir hayli fazla olması komisyonun iş yoğunluğunu artırıyor olsa da bir Samsun araç değer kaybı avukatı yardımı ile başvuruların daha hızlı sonuçlanması mümkündür.

Sigorta Tahkim Komisyonu Kararına İtiraz

Sigorta Tahkim Komisyonu kararına itiraz, komisyon kararının taraflara tebliğ edilmesinin ardından verilecek bir dilekçe marifeti ile gerçekleşir. Komisyonun tüm kararlarına karşı itiraz mümkün değildir. Miktar itibari ile kesinlik sınırları altında kalan kararlara karşı itiraz edilemez. Ancak parasal sınırın düşük tutulması sebebiyle kararların büyük çoğunluğu inceleme için bir üst makama gönderilebilir.

Sigorta Tahkim Komisyonunca Yürütülen Yargılamalarda İtiraz ve Temyiz Parasal Sınırları aşağıdaki tabloda gibidir.

Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurusu yapılan sekiz bin Türk Lirasının altındaki uyuşmazlıklarKesindir. İtiraz edilemez.
Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurusu yapılan sekiz bin Türk Lirasının üstündeki uyuşmazlıklarİtiraz edilebilir. İtiraz yine komisyon tarafından incelenir.
Sigorta Tahkim Komisyonuna yapılan yüzyedi bin Türk Lirasının üzerindeki uyuşmazlıklarTemyiz kanun yoluna başvurulabilir

Düzenleme 1 Mayıs 2022 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Sigorta Tahkim Komisyonu Kararları Kesin Midir?

Sigorta Tahkim Komisyonu kararlarının kesin olup olmadığı hususu uyuşmazlık miktarına göre değişkenlik göstermektedir. Üstte yer alan tabloda da ifade edildiği gibi 8.000 TL altında kalan uyuşmazlıklar için kurulan komisyon kararları kesin niteliktedir. 8.000 TL üstündeki uyuşmazlıklarda itiraz yine Sigorta Tahkim Komisyonuna yapılacaktır. Değeri 107.000 TL ve üzeri olan uyuşmazlıklar içinse Yargıtay’a temyiz başvurusu yapılması gerekir. Bu başvuruların tümü Sigorta Tahkim Komisyonu Kararına itiraz dilekçesi ile yapılır.

Sigorta Tahkim Komisyonu Kararlarına İtiraz Başvuru Dilekçesi

Sigorta Tahkim Komisyonu Kararlarına itiraz başvuru formunun bir vekil aracılığı ile doldurulması daha faydalı olacaktır. Zira başvuru formu ve form ekinde yer verilen belgelerin eksiksiz olması başvurunun kabulü için önemlidir. Doğrudan temyize konu edilen başvurularda ise daha detaylı bir dilekçe hazırlanması gerekir.

Kararlara itiraz için parasal sınırların ciddi bir şekilde artması sebebiyle Samsun ve diğer illerde Sigorta Tahkim Komisyonuna yapılacak hem başvuru hem de itirazlar için hukuki bilgi alınması daha sonraki aşamalarda tarafların mağdur olmalarının da önüne geçecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.