Uyuşturucu Madde İle Araba Kullanma Cezası 2023

01.09.2023
212
Uyuşturucu Madde İle Araba Kullanma Cezası 2023

Uyuşturucu madde ile araba kullanma cezası 2023 yılı ücreti Samsun ili için 9.411 TL’dir. Ayrıca bir diğer uyuşturucuyla araba kullanma cezası da ehliyete geçici süreyle el koyulmasıdır. Maddi cezasının yanında ehliyete de el konulması sebebiyle oldukça önemli bir cezai yaptırımdır. Bu tür bir yaptırımla karşılaşan kimselerin Samsun Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi tarafından yapılan bu işleme karşı itiraz etme hakları bulunmaktadır.

Uyuşturucu madde ile araba kullanma cezası 2023 yılında bir önceki yıla göre nispeten artış göstermiştir. Özellikle devletin alkollü araç kullanmak, uyuşturucu madde kullanmak gibi bu tür eylemleri cezai yaptırım uygulamak suretiyle caydırıcı hale getirmeyi istemesi bu cezaların ağırlaşmasının da temel nedenidir.

Uyuşturucu Madde İle Araba Kullanma Cezası 2023 Yılında Ne Kadar? (Para Cezası)

Devletin ilgili kurumları tarafından uyuşturucu madde ile araba kullanma cezası 2023 yılında 9.411 TL olarak kararlaştırılmıştır. Ceza miktarı Samsun, Atakum, Bafra, Çarşamba, Kavak ve diğer ilçelerde aynıdır. Ceza miktarının diğer tüm kamu ödemelerinde olduğu gibi itiraz süresi içerisinde ödenmesi halinde indirimli ödenmesi de söz konusu olacaktır.

Uyuşturucu madde ile araba kullanma cezası 2023 yılında bir önceki yıla göre (2022 – 2021) artmıştır. Bu durumun sebeplerinden ilki devletin bu tür eylemleri cezanın artırılmasıyla caydırıcılık sağlamaktır. Bir diğer sebep ise yeniden değerleme oranının önemli bir ölçüde artmasıdır. Bu ceza ücretini ödemek istemeyen kimselerin bir avukat yardımı ile bu cezaya itiraz etmeleri de mümkündür.

Uyuşturucu Madde Sebebiyle Ehliyete El Koyulması

Uyuşturucu madde sebebiyle ehliyete el koyulması cezası da uygulanmaktadır. Özellikle işi gereği sürekli araç kullanmak zorunda olan kimseler için ciddi bir yaptırım olan cezaya itiraz etmek mümkündür. Süresi içerisinde Sulh Ceza Hakimliği makamına verilen dilekçe ile yapılan itiraz kabul edilirse hem ehliyet sahibine itiraz edilir hem de para cezasının ödeme zorunluluğu ortadan kalkar.

Uyuşturucu madde ile araba kullanma cezası 2023 yılında ehliyete el koyulması cezası 5 yıldır. Şahsın aynı cezayı ikinci kez yemesi durumunda bir beş yıl daha ceza alması söz konusu olur. Özellikle ehliyetinden beş yıl mahrum kalan kimselerin itiraz makamına sıklıkla başvurduğu ve olumlu sonuç aldıkları görülmektedir.

Uyuşturucudan Ehliyete El Koyulmasına İtiraz (Geri Alma)

Esrar ya da sair uyuşturucu madde kullanımı sebebiyle ehliyetine el koyulan kişi bu karara karşı itiraz edebilir. Özellikle ceza ve yaptırımların herhangi bir ilave denetim olmadan bir polis memuru tarafından, kolluk güçlerince veriliyor olması sebebiyle iptal edilmeleri de söz konusudur. Uyuşturucu madde ile araba kullanma cezası 2023 yılında yapılan itirazla iptal edilebilmektedir.

Uyuşturucudan ehliyete el koyulmasına itiraz edilerek ehliyetin geri alınması talep ediliyor ise bu hususta bir avukat ile görüşülmesi hem uygulama açısından hem de hukuki açıdan mağdurun lehine olacaktır. Ayrıca cezaya maruz kalan kimseler aleyhinde bir de Trafik Güvenliğini Tehlikeye Atma suçun ve Uyuşturucu Madde Kullanma suçundan soruşturma açılacak ve dava görülecektir.

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Atma Suçu ve Cezası

Türk Ceza Kanunu içerisinde düzenlenen suçlardan biri de Trafik Güvenliğini Tehlikeye Atma suçudur. Bu suçun şüphelisi ve sanığı yalnızca uyuşturucuyla araç kullanan kişi değil ayrıca alkol nedeniyle ehliyete el koyulması durumunda da bu suç meydana gelir. Seri Yargılama Usulü ile yargılama yapılması nedeniyle kişi Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı makamında ifade vermeden önce bir avukat ile görüşmelidir. Özellikle daha önce hakkında ceza verilen ve HAGB kararıyla ertelenen kimselerin bu cezalarının açıklanması sebebiyle avukata danışmak oldukça önem arz eder. Trafik Güvenliğini Tehlikeye Atma suçundan verilen cezaya karşı itiraz etmek de mümkündür. Uyuşturucu madde ile araba kullanma cezası 2023 ücretleri yanında bir de hapis cezasıyla karşılaşılması durumu kişinin gerçekleşmesini istemeyeceği bir durumdur.

Arabada Uyuşturucu Yakalatma Cezası Nedir?

Kişinin arabasında uyuşturucu madde yakalanması halinde kendisine yöneltilebilecek birden fazla suç bulunmaktadır. Bu hususta en önemli unsur ise ele geçirilen uyuşturucu maddenin türü ve miktarıdır. Eğer kişisel kullanım sınırları içinde bir madde miktarı yakalanırsa yalnızca Uyuşturucu madde ile araba kullanma cezası 2023 yılı ücreti üzerinden bir cezalandırma söz konusu olur. Ancak arabada yakalanan uyuşturucu maddenin bu sınırın üzerinde olması halinde bu kez kişinin uyuşturucu madde ticareti suçu ile karşılaşması ihtimal dahilindedir. Bu tarz bir durumla karşılaşan kimsenin doğrudan bir avukat ile görüşerek sürecinden en başından itibaren hukuki destek alması yararlı olacaktır. Aksi halde ceza miktarının çok yüksek olduğu uyuşturucu madde ticareti suçlamasıyla karşılaşabilir. Bu da ileride telafisi imkansız zararlar meydana getirebilir.

Uyuşturucu Madde İle Araba Kullanma Cezası Nedir 1

2023 Uyuşturucu Kullanma ve Ehliyete El Koyma Cezasına İlişkin Yasa

Uyuşturucu madde ile araba kullanma cezası 2023 yılında henüz güncellenmemiş olan Karayolları Trafik Kanununda düzenlenmiştir. Kanunun 97 sayılı maddesinde Uyuşturucu Ve Keyif Verici Maddeler İle Alkollü İçkilerin Etkisiyle Araç Kullanma başlığıyla bu husus düzenlenmiştir. Yasa maddesinde alkollü araç kullanmanın hususi otomobillerde 0.5 promil diğer araçlarda ise 0.20 promil olarak düzenlenmesine karşın kandaki uyuşturucu madde miktarına ilişkin bir sınırlama bulunmamaktadır.

Uyuşturucu ehliyet yasası olarak da bilinen 97 numaralı maddede memurların hal ve hareketlerinden şüphelendikleri herkese bu kontrol ve muayeneyi yapabilecekleri ifade edilmiştir. Ayrıca testin nasıl yapılacağı da aynı maddenin devam hükümlerinde ifade edilmiştir. Bu sebeple yasaya açıkça aykırı olduğu düşünülen test durumlarında iptal davası açmak mümkündür.

Trafikte Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır?

Trafik polislerinin durumundan şüphelendiği kimselere uyuşturucu madde testi yapabileceğini üst paragrafta belirtmiştik. Bu kimselere özel test kitleri ile salgı bezlerinden alınan örneklerle trafikte uyuşturucu testi yapılır. Ayrıca gerekli görülmesi halinde kişinin idrar testi için bir sağlık kuruluşuna da götürülmesi mümkündür. Buna trafikte uyuşturucu testi 2023 yılında aşağıdaki şekillerde yapılabilir:

  • Teknik Cihaz kullanılarak solunum havası, tükürük veya benzer salgı bezlerinden alınan örnekler incelenerek trafikte uyuşturucu testi yapılabilir.
  • Kan, Tükürük ve İdrar Testi yapılarak kişinin vücudunda uyuşturucu madde olup olmadığı tespit edilebilir.

Test sonucu pozitif çıkan kimselere Uyuşturucu madde ile araba kullanma cezası 2023 yılı ücretleri üzerinden idari para cezası ve beş yıl süre ile ehliyetine el koyma cezası verilir. Beş yıllık sürenin sona ermesinin ardından ehliyetin geri alınabilmesi için idari para cezasının da ödenmesi gerekir.

Samsun’da Ehliyete El Koyma İtiraz Davası

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 97. maddesi kapsamında uyuşturucu madde veya alkol etkisi altındayken araç kullanan kimselerin ehliyetlerine el koyulacağını makalemizin giriş bölümünde ifade etmiştik. Ayrıca bu kişilere idari para cezası da uygulanır. Önemle belirtmek gerekir ki bu eylemlere karşı yasal yollara başvurulabilir.

Ehliyete el koyma itiraz davası Samsun Sulh Ceza Mahkemelerinde açılır. Dilekçe içeriğinde olması gerekenler, davanın hangi mahkemede açılacağı gibi hususların teknik bilgi ve birikim gerektirmesi sebebiyle bu alanda daha önce çalışmış bir avukat ile görüşülmesi ve kendisiyle birlikte hareket edilmesi ehliyetine el konulan kimse için yararlı olacaktır. Aksi halde hem yüklü bir para cezasını ödeyecek hem de beş yıl süreyle ehliyetinden mahrum kalacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.