Alkol Nedeniyle Ehliyete El Konulmasına İtiraz

28.01.2020
8.467
Alkol Nedeniyle Ehliyete El Konulmasına İtiraz

Alkol nedeniyle ehliyete el konulmasına itiraz, 2023 yılı içinde de yine idareye karşı en sık başvurulan hukuki yollardan biridir. Peki neden sıklıkla bu yola gidiliyor? Çünkü çoğu zaman sürücüler alkollü olmasa bile yapılan ölçümlerde düşük miktar da olsa 0,28 – 0,30 civarında alkollü görünebilirler. İdare de bu durumun bilincinde olduğu için söz konusu alkolden ehliyet kaptırma cezasının affını mümkün kılmış. Tabi, hukukta usul esastan önce geldiği için itirazın içeriğinden çok itirazın nasıl yapılacağını bilmek daha önemlidir. Eğer yanlış mahkemeye başvuru yaparsanız oldukça kısa sürelerde sonuçlanması gereken başvurular yıllarca sürebilir. Otomotiv kullananların diğer bir sorunu olan Samsun Araç Değer Kaybı Tazminatı konusunda yardım almak için iletişime geçebilirsiniz.

Ehliyete El Koyma İtirazı Nereye Yapılır?

Ehliyete el koyma itirazının, bir itiraz olması sebebi ile idari yargı mahkemelerine yapılabileceği yaygın bir düşünce olsa da bu bir yanılgıdır. İdare Mahkemelerine yapılan itirazlar söz konusu Mahkeme tarafından görevsizlik sebebi ile iade edilecektir. Yargılamanın doğası gereği bu sorun Uyuşmazlık Mahkemesi’ne taşınacaktır. Uyuşmazlık Mahkemesi tarafından karar verilerek bu yargılamanın görevli olan merciye tevdi ve orada neticelendirilmesi ise neredeyse ehliyete el koyulan sürelerde gerçekleşmektedir. İşte bu tür mağduriyetlerin yaşanmaması için ehliyete el koyma itirazının görevli makama yapılması gerekmektedir.

Ehliyetinize el koyulduğunda itirazınızı yapmanız gereken makam Samsun Sulh Ceza Hakimlikleridir. Eğer hakimlikte olağanüstü bir yoğunluk yoksa 1 ay içerisinde itirazınız hakkında bir karar verilir. Kararın hızlı çıkabilmesi için başvuru yaparken dilekçe ekinizde delilleri de toplamış olmanız gerekir. Aksi halde belge ve bilgilerin gerekli makamlardan gelmesi uzun sürecektir.

DAVA DİLEKÇESİ YAZDIRMAK İÇİN: 0 541 336 61 06

Alkol Nedeniyle Ehliyete El Konulmasına İtiraz Yargıtay Kararı


Alkol Sınırı Kaç Promildir?

Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmeyen sürücülere 2.000 Türk Lirası idari para cezası verilir ve sürücü belgesi iki yıl süreyle geri alınır. İncelenen uyuşmazlıkta, öngörülen trafik para cezası ve sürücü belgesi geri alma tutanağının 5326 sayılı Kanun’un 16. maddesinde belirtilen idari yaptırım türlerinden biri olduğu, 12.7.2013 tarih ve 6495 sayılı Kanun’un 20.maddesiyle 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 112. maddesinde yapılan değişiklik ile maddenin yeniden düzenlendiği ve bu karara karşı kanun yoluna ilişkin bir düzenlemeye yer verilmediği gibi idari para cezasına karşı kanun yoluna ilişkin bir düzenlemeye de yer verilmediği anlaşılmıştır. Bu durumda, Kabahatler Kanunu’nun 5560 sayılı Kanun’la değişik 3. maddesinde belirtildiği üzere, idari yaptırım kararlarına karşı kanun yoluna ilişkin hükümlerinin, diğer kanunlarda aksine hüküm bulunmaması halinde uygulanacağı nedeniyle, görevli mahkemenin belirlenmesinde 5326 sayılı Kanun hükümleri dikkate alınacağından, idari para cezası ve sürücü belgesi geri alma tutanağına karşı açılan davanın görüm ve çözümünde, anılan Kanunun 27. maddesinin (1) numaralı bendi uyarınca adli yargı yerinin görevli olduğu sonucuna varılmıştır. Açıklanan nedenlerle, Gaziantep 2. İdare Mahkemesi’nce yapılan başvurunun kabulü ile, Gaziantep 1. Sulh Ceza Hakimliği’nce verilen 8.1.2016 gün ve D.İş:2015/2728 sayılı görevsizlik kararının 3.5.2015 gün ve GZ-098846 seri-sıra sayılı Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı ile verilen idari para cezası ile bu tutanağa istinaden düzenlenen sürücü belgesi geri alma tutanağının iptali istemiyle açılan dava yönünden kaldırılması gerekmiştir.

Ziyaretçi Yorumları (8)
 1. Berkay dedi ki:

  Benim başıma geldi. Yarım şişe alkol ile 0.73 promil çıktı. Kan testi muhakkak yaptırın ve polis nezaretinde yaptırın. Mahkemeye itiraz ettim ve bugün çıkan karar neticesinde ehliyetimi geri alıyorum.

  1. Kamil dedi ki:

   Selam Berkay Bey benimde 2 gün önce 1 biradan 0.57 promil çıktı.Ehliyeti aldılar şehir hastanesinde 34 dk sonra kan verdim 0.19 promil çıktı.
   Sence geri alırmıyım ve ne kadar sürer.
   Tüm belgelerle sulh cezaya başvurdum.
   Eksiğim yok yani.
   Senin kaç günde sonuçlandı

   1. Kardelen dedi ki:

    En geç kaç saat içinde yeniden test vermemiz gerekiyor

  2. Mert dedi ki:

   İtiraz ettikten ne kadar süre sonra ehliyetinizi geri aldınız?

  3. Ahmet dedi ki:

   Ne kadar sürdü itiraz süresi ?

 2. Berkay dedi ki:

  İtiraz makamı Samsun 1.Sulh Ceza Mahkemesi.

 3. Kamil dedi ki:

  Yozgat sulh ceza ya itiraz ettim.
  06.03.2021 de kara çıktı.
  0.57 promil alkollü olduğum için polis benimle gelmedi çünkü 1,00 promil üzeri olması gerekiyormuş o yüzden ben de Devlet Hastanesini kendim gittim ve hakim Bu yüzden Red vermiş Çünkü hastaneye kendim gidemez mişim böyle bir saçmalığı da ilk kez görüyorum kanunda Bir açıklık var Şimdi tekrar itiraz edeceğim Umarım bu sefer Adalet yerini bulur

 4. Füsun dedi ki:

  Merhabalar,
  İtirazınız sonuçlandı mı acaba? Bilgi verebilir misiniz?