2022 Güncel Araç Değer Kaybı Hesaplama

26.04.2022
1.695
2022 Güncel Araç Değer Kaybı Hesaplama

Araç değer kaybı hesaplama formülü 2022 yılında değişikliğe uğradı. 2020 ve 2021 yılları için hazırlamış olduğumuz makalelerin ardından meclisten geçen değişiklik ile bu makaleyi kaleme alma zorunluluğu hasıl oldu. Kusurları olmaksızın kazaya karışan ve kaza sebebi ile araçlarının maddi değerinde bir azalma gelen kimseler araç değer kaybı tazminatı başvurusu yapabilir.

Başvuru yapılırken araç değer kaybı hesaplaması nasıl yapıldığı bilinmelidir. Bu sayede hem ilk aşama olarak kabul edilen sigorta şirketine yapılan başvuruda hem de Sigorta Tahkim Komisyonuna yapılacak başvurularda bu bedel üzerinden talepte bulunulur. Hesaplamayı ücret karşılığında bir araç ekspertizi yapabileceği gibi Samsun Araç Değer Kaybı Tazminatı Avukatı ile birlikte de yapılabilir.

2022 Araç Değer Kaybı Hesaplama Tablosu

2022 yılında geçerli olan ve araç değer kaybı tazminatı işi ile uğraşan kimselerin sıklıkla kullandığı araç değer kaybı hesaplama tablosu aşağıdaki gibidir. Bu tablo oluşturulurken Samsun araç değer kaybı başvurusu sonucu verilen sayısız Sigorta Tahkim Komisyonu Kararı incelenmiştir. Ayrıca Sigorta Tahkim Komisyonu kararları itiraza tabi olduğu için emsal nitelikte Yargıtay kararları da incelemeye alınmıştır. Araç değer kaybı hesaplama tablosu 2022 yılında oluşturulurken dikkat edilen temel hususlar aşağıdaki gibidir.

2022 Araç Değer Kaybı Hesaplama Tablosu 
Aracın modeli,Değer kaybını etkiler.
Aracın yaşı,Değer kaybı hesabını etkiler.
Aracın boyanmış yerleriDeğer kaybı tazminatını etkiler.
Araçtaki hasarın ağırlığıDeğer kaybı hesaplamasını etkiler.
Aracın hasarlı bölgeleriAraç Değer kaybı hesabını etkiler.

İkinci El Araç Değer Kaybı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İkinci el araç değer kaybı hesaplaması 2022 yılında da aynı şekilde yapılmaktadır. Hem sigorta ekspertizleri hem de Samsun Araç Değer Kaybı Avukatları hesaplamada aynı verileri ve değişkenleri kullanmaktadır. Bu sayede sigorta şirketine ya da daha sonra Sigorta Tahkim Komisyonuna yapılan araba değer kaybı tazminatı başvurusunun olumlu sonuçlanma ihtimali de artmaktadır.

2. El araç değer kaybı tazminatı hesaplaması yapılırken aracın piyasa değeri, kullanılmışlık düzeyi, hasara uğrayan parçaları ve hasar tutarı birlikte dikkate alınır. Aşağıda hesaplamada kullanılan formüle daha açık bir şekilde yer verilmiştir.

Aracın kaza öncesi piyasa rayiç değeri – Aracın tamir edilmesi sonucunda oluşan piyasa rayiç değeri = Araç Değer Kaybı Tazminatı

Online Araç Değer Kaybı Hesaplama Programı

Online araç değer kaybı hesaplaması yapabilen programların neredeyse hiçbiri güncel değildir. Doğru bir hesaplama yapmamaktadırlar. Ancak online değer kaybı tazminatı hesaplaması yaptırmak ve bilgi almak isteyen kimseler bu makalemizin altına yorum bırakarak ya da iletişim formumuzu kullanarak bizimle iletişime geçebilirler. Elbette makalemizin üst bölümünde yer alan araç kaza tazminatı hesaplama tablolarını kullanarak da aracınız için kaç lira değer kaybı alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bu hesaplamaların ekspertiz marifeti ile yaptırılması durumunda ise 2022 yılı Nisan ayı itibari ile 400,00 TL civarında bir ücret ortaya çıkmaktadır. Bu bedelin ödenmesi durumunda doğruya yakın bir Araç değer kaybı hesaplama formülü 2022 yılı sonucunun elde edilmesi mümkün olacaktır.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2022 yılında araç değer kaybı başvurusu yapmak isteyen kimseler kazaya ilişkin evraklarla birlikte sigorta şirketine başvuru yapabilirler. Sigorta şirketinin başvurucuya eksik ödeme yapması durumunda ise bu kez Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuru yapılabilmesi mümkündür. Sigorta Tahkim Komisyonu bilirkişisi ve koordinatörleri tarafından yapılacak değerlendirme neticesinde başvurucunun ne kadar bir değer kaybı tazminatı almaya hak kazandığı hesaplanır.

Araç değer kaybı tazminatı başvurusu yapılırken bir avukattan hukuki yardım alınması faydalıdır. Zira hukuki bilgi birikimi olmayan pek çok danışmanlık şirketi vatandaşları yanıltarak dosyalarını takip etmekte ve ilerleyen süreçte onları mağdur edebilmektedir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için süreci en başından bir avukat ile sözleşme yaparak yönetmek faydalıdır.

Araç Değer Kaybı Hesaplaması Hakkında Yargıtay Kararları


Trafik Kazası Değer Kaybı Tazminatı Nasıl Hesaplanır

Bu durumda Mahkemece, kazalı aracın modeli, markası, özellikleri, hasarı, yapılan onarım işlemleri, kilometresi, olay tarihindeki yaşı, aracın markası, özellikleri ve model yılı, kullanım amacı, kullanım süresi, yıpranma payı (aracın km’si, metal komponentlerin yoğunluğu, korozyon dozajı ve önceye ait hasarlar nedeni ile orjinalliğin yitirilip yitirilmediği),aracın gördüğü hasarın ağırlığı ve hasara uğrayan bölgeleri, hasarın giderilmesinde kullanılan parçaların niteliği (orijinal olup olmadığı) hususları ile emsal satışlar da araştırılmak suretiyle, aracın olay tarihindeki 2.el rayiç değeri ile kazadan sonra onarılmış haldeki 2.el rayiç değeri arasındaki farka göre değer kaybı tazminatı yeniden hesaplanması yapılmalıdır.

Değer Kaybı Hesaplamasında Aracın Yaşı

Değer kaybına sebep olan kazanın fotoğrafları, kaza tespit tutanağı ve tüm belgeler incelendi. Değer kaybı tazminatı talep edilen aracın modeli, aracın yaşı, hasarın ağırlığı, boyanmış yerler ve hasarlı bölgelerin özelliği nazara alınıp, aracın kaza öncesi ikinci el piyasa rayiç değeri ile tamir edildikten sonraki ikinci el piyasa rayiç değeri arasındaki farkın değer kaybı tazminatı hesabını göstereceği ilkesine göre hareket edilmelidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.