Araç Değer Kaybı Hesaplama 2023 Formülü

25.03.2020
5.350
Araç Değer Kaybı Hesaplama 2023 Formülü

Araç değer kaybı hesaplama 2023 yılında da aynı formül ile yapılmamaktadır. Zira hem mevzuatın güncellenmesi hem de ihtiyaçların değişmesi sonucunda araç değer kaybı hesaplama için farklı formüller gelişti ve değişti. Yapılan değişiklikle birlikte dikkate alınması gereken pek çok yenilik de geldi. Özellikle Türkiye Büyük Millet Meclisinden Torba yasa ile geçen ve uzun bir süredir uygulanan düzenlemenin vatandaşın yararına olduğu açıkça görülmektedir. Bu nedenle sigorta şirketlerinden Araç Değer Kaybı Tazminatı artık nasıl tahsil edilir ve ne şekilde hesaplanır sorularının yanıtını iş bu makalede siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız.

Aşağıdaki kriterleri sağlayan bir aracınız eğer 2 yıl içerisinde aracınız bir kazaya karışmış ise araç değer kaybı tazminatı hesaplamak için bir avukattan yardım almanızı tavsiye ediyoruz. Unutmayın ki yasayı ve mevcut uygulamayı en iyi şekilde bilen kimseler avukatlardır. Hangi mesleği icra ettiği dahi belli olmayan aracı kurumlar ile yüksek ve fahiş komisyon oranları ile yapılan anlaşmalar çoğunlukla tüketicinin aleyhine sonuçlanan hukuki işlemlerdir.

Araç Değer Kaybı Hesaplamasına ait yeni düzenleme 1 Ocak 2023 tarihi ile geçerli olacaktır. Söz konusu düzenleme ile pek çok yeni araç için trafik kazası değer kaybı alınabilir duruma gelmiştir. Tazminat isteminin dışında bırakılan araçlar ise aşağıdakilerdir:

 • Tekerlekli/paletli ve zırhlı toplumsal müdahale araçları, belediye otobüsleri, yol süpürme araçları, itfaiye araçları
 • Yabancı plakalı araçların Türkiye’de karıştığı kazalarda yabancı plakalı araçlar için yapılan değer kaybı talepleri

1 Ocak 2023 Araç Değer Kaybı Hesaplama Tablosu

Araç değer kaybı hesaplaması 2023 yılında yapılırken değer kaybı hesaplama robotu üzerinde yapılan düzenlemede en çok dikkat çeken nokta artık kilometre sınırı bulunmaması. Yani Araç değer kaybı tazminatında kilometre sınırı olan 165 artık kaldırıldı. Bu düzenlemeye göre 165.000 ve üzeri KM olan araçlar için de tazminat talep edilebilecek. Ancak torba yasada üst sınır kaldırılmış olsa da daha aşağıdaki kilometreler için kat sayılar azaltıldı. Değerlendirmede kilometrelere ait sınırlar ise genişletildi. Şöyle ki artık 75 bin kilometredeki araç ile 149 bin kilometredeki aracın hesaplamada dikkate alınan çarpanları aynı oldu. Güncel hesaplama yönteminde vatandaşın alacağı değer kaybı tazminatı miktarı hesaplanırken aşağıdaki etmenler göz önüne alınacak artık.

 • Gerçekleşen kaza sonucu oluşan Hasar Boyutu
 • Kazada değer kaybına uğrayan Aracın Kilometresi
 • Aracın Piyasa Değeri

Bu etmenler doğrultusunda son 2 yıl içerisinde trafik kazasına karışan aracınızın Araç Değer Kaybı Tazminatı Hesaplamasının en doğru şekilde yapılması ve hak kayıplarına uğramamanız için bir Samsun Avukatı ile çalışmanızı öneririz.

Araç Değer Kaybı Tazminatı Ne Kadar Sürede Tahsil Edilir?

Araç değer kaybı tazminatı tahsilat süresi 2023 yılı için sekiz ile dokuz ay arasında sürmektedir. Bu süre hukuk mahkemelerinde görülen davalar ile kıyaslandığı zaman bir hayli kısa kalmaktadır. Elbette sigorta şirketlerinin Sigorta Tahkim Komisyonu Bilirkişileri tarafından yapılan araç değer kaybı hesaplama 2023 formüllerine itiraz etmeleri söz konusu olur. Ancak sigorta komisyonu başkanlığı kararının icra edilmesi mümkündür.

Ziyaretçi Yorumları (11)
 1. İsmail Uyanık dedi ki:

  Açıklamanız çok güzel ve aydınlatıcı Teşekkürler. Size bir sorum olacak aracıma park halinde vuruldu kaza yaptım karşı taraf kusurlu fakat karşı tarafın sigortasi 2019 da yapılmış bu değer kaybı düzenlemesi benim arabamın değer kaybını karşılamak için geçerli olabilir mi .

  1. Av. Fatih ÖZDEMİR dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey,

   Karşı tarafın tam kusurlu olduğu durumda park halindeki aracınız için değer kaybı tazminatı alınabilmesi mümkündür. 2019 yılında yapılan sigortanın hala aktif olup olmadığını hususunun araştırılması ve başvuru için ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

   Mail: bilgi@avfatihozdemir.com

 2. Murat dedi ki:

  Merhaba aracıma seyir halinde ana caddede ara yoldan çıkan araç çarptı tutanak tuttuk ikimizinde sigortası var karşı taraf ben hatalıyım diye belirtti zaten ben deger kaybını almak istiyorum aracım wolksvagen bora 2001 model 190 binde sizce karşı sigortaya dava aça bilirmiyim yaşı ve kmsi geçerlimi

  1. Av. Fatih ÖZDEMİR dedi ki:

   Evet. Yeni yasa değişikliği ile artık KM sınırı kaldırıldı. Başvurmanız halinde değer kaybı tazminatı alabilirsiniz.

 3. Ümit dedi ki:

  İyi günler karsi taraf 100/75 kusurlu cikti aracımın kilometresi 186 binde sigorta şirketinden odeme alabiliyor muyum yinede

  1. Av. Fatih ÖZDEMİR dedi ki:

   Evet Ümit bey ödeme alabilirsiniz.

 4. Kerem Acar dedi ki:

  Passat 2015 Model (171000 km) aracıma Karşı tarafın %100 kusurlu olduğu kaza yaptım. Aracım 30 bin TL tamir gördü. Tahminen kaç liraya yakın değer kaybı alırım.

  1. Av. Fatih ÖZDEMİR dedi ki:

   Hesaplama için bilgi@avfatihozdemir.com adresine mail gönderebilirsiniz.

 5. Murat dedi ki:

  Merhaba Fatih bey aracım 2016 astra karşı taraf 100/100 kusurlu çıktı 3900 TL hasar kaydı çıktı bana değer kaybı 2582 çıkartılar sizce rakam az değil mi

 6. harun dedi ki:

  merhaba aracım 1997 model bi kaza yaptık karşı taraf yüzde 75 kusurlu değer kaybı parası alabiyormuyum

 7. Şenol DURAN dedi ki:

  Merhabalar aracım 2007 model 198000 bin km de 100/75 karşı taraf kusurlu 8000 hasar kaydı oldu ne kadar değer kaybı alabilirim teşekkür ederim