Araç Değer Kaybı Tazminatı Nasıl Alınır?

03.02.2020
1.071
Araç Değer Kaybı Tazminatı Nasıl Alınır?

Araç değer kaybı tazminatı, Samsun ilinde gerçekleşen trafik kazalarının ardından kazada kusuru daha az olan sürücülerin kazaya karışan ve daha fazla kusurlu olan diğer aracın sigorta şirketinden tahsil edebileceği bir tazminat türüdür. Hakkaniyet gereği uygulamada kendine yer edinmiştir. Zira gerçekleşen kazada kusuru olmayan sürücünün aracında bir değer kaybı meydana gelmektedir. Bu değer kaybının giderilmesi ise ancak karşı tarafça zararın tazmini ile mümkün olacaktır. Araç değer kaybı talebi kazaya karışan karşı tarafın sigorta şirketine yapılır.

Araç Değer Kaybı Talebi Şartları

 • Değer kaybı talep edenin kazada kusuru daha az olmalıdır
 • Trafik kazası tespit tutanağı tutulmuş olmalıdır
 • Başvuru 2 yıl içerisinde yapılmalıdır

Yukarıda belirtilenler dışında başka bir şart bulunmamaktadır. Araç değer kaybı tazminatı kazada kusurlu olan tarafın sigorta şirketi tarafından ödenir. Sigorta şirketine yapılacak olan usule uygun bir başvurunun ardından ortalama 10 gün içerisinde başvurucuya dönüş yapılmaktadır. Burada önemle dikkat edilmesi gereken nokta yapılan başvurunun aranan şartları taşımasıdır. Aksi halde sigorta şirketi tarafından kazada kusuru olmayan sürücü mağdur edilebilir. İşbu sebeple araç değer kaybı konusunda bilgili birinden yardım alınarak başvuru yapılması sürücü açısından daha faydalı olacaktır.

Araç Değer Kaybı Hesaplama

“Kaza Öncesi Araç Değeri – Kaza Sonrası Araç Değeri = Değer Kaybı”

Araç değer kaybı hesaplama 2023 yılında da aynı şartları koruyor. Kazaya karışan ve zarar gören aracın;

 • Üretim yılı
 • Hasar kaydı ve hasarın durumu
 • Kilometresi
 • Ortalama fiyatı
 • Değişen parçanın niteliği
 • Boyanan parçanın niteliği
 • Trafiğe çıkma tarihi

dikkate alınarak hesaplama yapılmaktadır. İşbu hesaplama değer kaybı alanında uzman bir avukatın yardımı ile ya da ücretli bir ekspertiz raporu alınarak da yapılabilir. Hiçbir hesaplama yapılmadan sigorta şirketine yapılan başvurularda eksik ödemeler neticesinde sürücü mağdur olabilmektedir.

Sigorta şirketinin yapacak olduğu ödeme tutarı az bulunur ise Sigorta Tahkim Kurulu’na başvuru yapılabilir.

Ziyaretçi Yorumları (1)
 1. ilyas balcı dedi ki:

  iyi akşamlar ben 29.05.2020 tarihınde kaza yaptım ve ilk önce %100 kaza kusuru bana vermiştiler ama aradan 1 hafta sonra da ak sigortadan haber geldi bana % 100 kusuru karşı tarafa verdiler ve ancak neyse ki ben kendim masrafımı yapmıstım ve % 100 haklı ckınca sigortadan parayı aldm ama yaptığım masrafı aldm ama 19,11.2020 tarfndde hasar deger kayb işlerimden ugrasan bi kadın aradı benı dede aracınıza taklan malzemeler yan sanayı oldugundan dolayı hasar kayıp degerını alabilirisiniz dediler bana ve alabılırmıyım acaba km önemli mi aca aracım 2000 model clio 2 hb 225.xxx km de ve km de önemli mi acaba cevap yazarsanız sevınırım