İnternetten İçerik Kaldırtma

30.06.2020
2.735
İnternetten İçerik Kaldırtma

İnternetten içerik kaldırtma bir internet sayfasının gerçekleştirmiş olduğu yazılı ya da görsel bir yayın neticesinde özel hakları ihlal edilen kimse tarafından başvurulabilecek etkili bir yoldur. Bu işlem doğrudan hizmet sağlayıcı tarafından yerine getirilebilir. Ayrıca erişim engellemesi de bir web sayfasında yer alan içeriğin silinmesi için izlenebilecek yollardan biridir.

İnternetten içerik sildirme işleminin konusu bir resim, video, ses kaydı ya da bir yazı olabileceği gibi kişiyle alakalı bambaşka bir veri de olabilir. İnternetten sildirme talep eden kimsenin bu yöndeki iddiasının haklı ve geçerli olduğunu ispat etmesi de gerekir. Bu nedenle alanında tecrübeli bir Samsun Ceza Avukatı ile hareket edilmesi, başvurucunun yararına olacaktır.

İnternetten İçerik Kaldırma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Unutulma hakkı kapsamında bir web sayfasında yer alan fotoğraf, video, yazı gibi içeriklerin kaldırılmasını doğrudan o içeriği yayınlayan servisten talep edebileceğiniz gibi internetten içerik kaldırma (sildirme) davası ile de bu işlemi yaptırabilirsiniz. Hukukumuzda yazılı yargılama esastır ve bu nedenle her dava için yazılı bir dava dilekçesi hazırlanmalıdır. İnternetten içerik sildirme dava dilekçesi de bu davayı açmadan önce hazırlanması gereken yazılı metindir.

Her şeyden önce dilekçe başlığı Sulh Ceza Hakimliğine hitaben olmalıdır. Daha sonra dilekçe içerisinde kaldırılmak istenilen içeriğe erişim adresi yer almalıdır. Bu adres bir web sitesi ismi olabileceği gibi bir sosyal medya hesabı da olabilir. Dilekçeye eklenmesi gereken bir diğer önemli husus ise somut olaya delil teşkil eden bilgi ve belgelerdir. Hak kayıpları ile karşılaşmamak için dava aşamasının bir avukat aracılığı ile takip edilmesi elzemdir.

Instagram’dan İçerik (Fotoğraf / Video) Sildirme

Bir sosyal medya pazarı olan Instagram’da artık milyonlarca hesaptan her gün milyonlarca paylaşım yapılıyor. Bu paylaşımlardan rahatsız olan, ya da tanımadığı bir hesapça kendine ait gönderiler paylaşılan kimsenin Instagram’dan içerik kaldırtma, gönderi sildirtme hakkı bulunuyor. Bu işlemin yapılabilmesi için Samsun Sulh Ceza Hakimliği’ne dilekçe verilmeli, dava aşaması başlatılmalıdır.

Dava sırasında hakim, talepte bulunanın iddiasında haklı olduğu ve gerçekten de o gönderinin Instagram’dan silinmesi gerektiği kanaatine erişirse kararı bu yönde verecektir. Kararın icra edilebilmesi için de sırayla bir takım işlemler yapılmalıdır. Aksi halde tek başına bir mahkeme salonunda verilmiş olan hükmün Instagram’a sirayet edebilmesi ve buna bağlı olarak sonuç doğurması mümkün olmayacaktır.

Facebook ve Twitter’dan Paylaşım Kaldırtma

En popüler sosyal medya sayfalarından olan Facebook’ta üçüncü bir kişi ya da bir sayfa tarafından paylaşılan gönderilerin yayından kaldırtılması mümkündür. Bu hususta önem arz eden kaldırılmayı talep eden kimse ile gönderi arasında bir bağ kurulabilmesidir. Hukukta illiyet bağı olarak da karşımıza çıkan bu durum eğer somut olayda da yer alıyorsa Facebook paylaşım sildirme davası açılabilir.

Her gün milyonlarca gönderi paylaşılan sosyal medya sitelerinden biri olan Twitter için de durum aynıdır. Bir başkasının attığı Tweet’i sildirmek isteyen kimse Samsun Mahkemelerine verecek olduğu dilekçe ile bu talebinin yerine getirilmesini sağlayabilir. Yine Twitter’ın kendi raporlama sistemi ile de yasal süreç başlatılmadan Tweet sildirmek de mümkün olabilir.

İnternet Sitesinden İçerik Sildirme

Bir internet sitesinden içerik kaldırtma da yine aynı dava dilekçesi ile yaptırılabilecek işlemlerdendir. Kendisi için kötü bir durum teşkil eden web sayfasını kaldırmak isteyen kimse eğer hukuki gerekçeleri de yeterli ise bir internet sayfasında yer alan içerikleri ortadan kaldırmak mümkündür. Bu içeriğin türü kimi zaman bir fotoğraf kimi zaman bir video, telefon numarası bazense ses kayıtları olmaktadır. Son dönemin en popüler içerik kaldırma uygulamaları ise Ekşi Sözlük sayfasında yaşanmaktadır.

Aynı içeriğin birden çok internet sitesinde paylaşılması halinde ise artık profesyonel bir yardım alınmalıdır. Zira açılacak internet sitesinden içerik kaldırma davasında artık birden fazla konu vardır. Böyle bir durumda konu hakkında tecrübeli bir Avukattan destek alınmalıdır.

Ziyaretçi Yorumları (1)
  1. Emin Serkan Baydar dedi ki:

    Bir yakınımın izinsiz ekran kaydı alınan videosu arap instagram sayfalarında yayılmaktadır. Bu konuda ne yapılabilir?