Site Rengi

Samsun Kadastro Davası Avukatı

26.01.2021
94
Samsun Kadastro Davası Avukatı

Samsun Kadastro Davası Avukatı, ilgili komisyonlarca hatalı ve hukuka aykırı tesis edilen işlemlere karşı açılan davalarda vatandaşlara yardımcı olmaktadırlar. Gerçekten de özellikle Bafra, Çarşamba, Terme, Vezirköprü gibi ilçelerde bulunan köy arazilerinde yapılan çalışmaların hatalı olması sebebi ile vatandaşlar dava açmaktadır. Açılan davaların hukuki dayanaklarının olması ve yargılama neticesinde olumlu bir sonuç alınabilmesi için uzman görüşü alınması faydalı olur. Kadastro davalarına bakan avukat sayısı Samsun ilinde çok fazla değildir. Zira yargılamada etkili olan teknik bilgilerin fazla olması ve sürecin detaylı olması nedeni ile uzmanlık gerekir. Bu sebeple avukat seçimi yapılırken Kadastro İtiraz Davalarına hakimiyeti de dikkate alınmalı, bu şekilde hareket edilmelidir.

Kadastro davaları hangi mahkemelerde görülür sorusunun cevabının verilebilmesi için uyuşmazlığın türü ve dava konusu işlem üzerinden geçen sürelerin miktarı da önemli olmaktadır.

Samsun Kadastro Mahkemeleri ve Davalar

Uzmanlık gerektiren alanlardan biri olan Kadastro Davaları için özel olarak kurulan mahkemeler olan Kadastro Mahkemelerinden Samsun ilinde de bulunmaktadır. Ancak kadastro işlemlerinin hatalı yapılması sebebi ile açılacak davaların tümüne bakmakta bu mahkemeler yetkili değildir. 3402 sayılı Yasada bulunan özel şartların mevcut olması ve vatandaşın sorumluluğunda olan sürelerin (zamanaşımı süreleri) geçirilmesi halinde davalar ilgili mahkemede açılabilir. Ancak bazı durumlarda da bu itiraz davalarında yetkili mahkeme genel mahkeme olarak da bilinen Samsun Asliye Hukuk Mahkemeleridir. Ayrıca Samsun ilçelerinde (Alaçam, 19 Mayıs, Asarcık, Atakum, Ayvacık, Bafra, Canik, Çarşamba, Havza, Ladik, İlkadım, Kavak, Salıpazarı, Tekkeköy, Terme, Vezirköprü, Yakakent) bir Kadastro Mahkemesi bulunmadığı için dava yine o yerin Asliye Hukuk Mahkemesinde açılacaktır. Dava açarken bir Samsun Kadastro Davası Avukatı ile görüşülmesi faydalı olur.

Kadastro tespitlerinde adınıza kayıt edilmesi gereken taşınmaz bir başkasının başvurusu başkası adına tapu siciline tescil edilmiş olabilir. Açılacak dava ile taşınmazınızın başkası adına olan kaydını başkası adına iptal ederek kendi adınıza tapuda tescil ettirebilir ve taşınmazın mülkiyetini elde edebilirsiniz. Tutanağın iptali için süresi içerisinde dava açılmalıdır. Aksi halde hak kayıplarının yaşanması çok muhtemel olmaktadır. Özellikle 2B arazileri için bu dava yolu sıklıkla tercih edilmektedir. Yine Kadastro Kanunu 22/A için de bu mahkemelerde dava açılabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.