Samsun’da Yabancı Çalışma İzni Başvurusu ve Reddi Davası *2023

25.11.2020
767
Samsun’da Yabancı Çalışma İzni Başvurusu ve Reddi Davası *2023

Samsun’da yabancı çalışma izni başvurusu 2023 yılında sayı olarak geçen yıla kıyasla artış göstermiştir. Şehirde bulunan Iraklı, Suriyeli, Afgan ve Pakistan uyruklu kimseler bireysel olarak ya da bir avukat yardımıyla her gün onlarca yabancı çalışma izni başvurusu yapmaktadırlar.

Özellikle çalışma izni bulunmamasına karşın yabancı uyruklu işçi çalıştıran işverenlere ciddi yaptırımlar uygulanması sebebiyle işverenler de bu hususta dikkat etmektedir. Hatta yabancı çalışma izni başvurusu sürecinin işveren tarafından yürütülmesi iş hayatında sıkça karşılaşılan bir durumdur. İşçi ve işverenin hak ve menfaatlerinin korunmasını sağlayan iznin alınması için gerekli prosedür zor ve kapsamlıdır. İşverenler bu hususta kendi şirket sözleşmeli avukatı ile çalışabileceği gibi farklı bir avukat ile de görüşebilir.

Çalışma İzni İçin Gerekli Belgeler

Çalışma izni başvurusunda bulunmak isteyen yabancı uyruklu kimselerin hazır etmesi gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evrakların tam hali Bakanlık tarafından belirlenmiş olup eksik hazırlanmaları halinde başvurunun reddi söz konusu olacaktır. Bu sebeple evrakların bu alanda daha önce çalışmış bir avukat ile birlikte hazırlanması faydalı olacaktır.

  • Çalışma izni için başvuran işçi ve işvereni arasındaki iş sözleşmesi,
  • Yabancı uyruklu kimseye ait biyometrik fotoğraf,
  • Pasaport,
  • Diploma,
  • İşverene ait evraklar

İşverene ait evrakların tam ve eksiksiz olarak neleri içerdiğine dair detaylı bir araştırma yapılması ve başvuru formuna bu evrakların da eklenmesi tavsiye olunur.

E-Devlet Çalışma İzni Sorgulama Ekranı

Samsun’da yabancı çalışma izni başvurusu 2023 yılı itibariyle E-Devlet sistemi üzerinden de takip edilebilmektedir. Bu sayede başvurucunun, başvurusunun akıbetinin kontrolü için sürekli olarak il müdürlüğüne gitmesine gerek kalmamaktadır.

E Devlet çalışma izni sorgulama ekranı üzerinden başvurunun akıbeti doğrudan sorgulanabilmektedir. Eğer bakanlık tarafından eksik bir evrak ya da sair husus tespit edilecek olursa da bu durumda da başvurucu bilgilendirilmektedir.

Harç ve değerli kağıt bedeli gibi Samsun’da yabancı çalışma izni başvurusu 2023 ücretlerini ödemek ise mümkün değildir. Bu bedeller ancak başvurucu veya çalışma izni başvuru avukatı tarafından bakanlığa ait banka hesap bilgilerine ödenmektedir.

Samsun’da Yabancı Çalışma İzni Başvurusu Ücretleri

Şehirde kayıtlı bir şekilde çalışmak isteyen yabancıların bir çalışma iznine sahip olması gerekmektedir. Kamu kurumlarına yapılan Samsun’da yabancı çalışma izni başvurusu ücreti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayınlanmıştır. Buna göre Samsun’da yabancı çalışma izni başvurusu 2023 yılı harç ve ücretleri aşağıdaki gibidir:

Çalışma İzni Başvurusu Türü

2023 Ücreti

1 yıl süreli çalışma izni başvurusu

3.090,20 TL

2 yıl süreli çalışma izni başvurusu

6.180,40 TL

3 yıl süreli çalışma izni başvurusu

9.270,60 TL

Süresiz çalışma izni başvurusu

30.914,50 TL

Geçici koruma çalışma izni

1.149,60 TL

Çalışma izni değerli kağıt bedeli

356,00 TL

Çalışma İzni Başvurusunun Reddi Davası

Tüm evraklarla birlikte usule uygun şekilde Samsun’da yabancı çalışma izni başvurusu 2023 ücretlerini de ödeyerek başvuru yapmasına karşın çalışma izni başvurusu Bakanlık tarafından reddedilebilir. Başvurusu reddedilen yabancı uyruklu kimse çalışma izni başvurusunun reddi davasını açmakta özgürdür. Dava açılmadan önce Bakanlığa ret kararının kaldırılması talepli bir yazılı başvuru yapılması da gerekmektedir.

Çalışma izni başvurusu reddi davası Samsun İdare Mahkemesi’ne verilecek bir dilekçe ile Ankara İdare Mahkemelerinde açılmaktadır. Davanın türü ise iptal davasıdır. Davacı taraf doğrudan kendisi ya da anlaştığı bir Samsun Yabancılar Hukuku Avukatı ile davasını ikame edebilecektir. Davanın bir avukat ile açılması davacı lehine bir durumdur.

Yabancı İşçi Çalıştırma Şartları

Samsun’da faaliyet gösteren işverenlerin bir yabancı işçi çalıştırma talepleri mevcutsa buna uygun olarak da bazı şartları yerine getirmeleri gerekir. Gerçekten de şehirde Suriye, Irak ve Afganistan’dan gelen binlerce yabancı bulunmaktadır. Bu kişiler ise hem sanayi bölgesinde hem de nitelikli kesimde büyük bir iş gücü potansiyelidir.

Ancak sigortasız ve çalışma izni bulunmadan yabancı işçi çalıştırmak büyük cezalara tabi bir işlemdir. Bu ağır cezalar ile karşılaşmak istemeyen işverenler ise iş sözleşmesi imzalamak istedikleri yabancılar için Samsun’da yabancı çalışma izni başvurusu 2023 ücretlerini ödeyerek kayıt altına aldırmaktadır. Ücret miktarlarının bir yıllık asgari ücretin yarısından daha az olması sebebiyle uygulamada pek çok çalışma izni başvurusu yapıldığı görülmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.