Site Rengi

Tapu Kaydının Düzeltilmesi Davası

Tapu Kaydının Düzeltilmesi Davası

Tapu kaydının düzeltilmesi davası, resmi bir senet hükmünde olan tapu kütüklerinde yer alan kayıtların değiştirilmesi ya da düzenlenmesi için Samsun Mahkemelerinde açılır. Gerçekten de tapu kayıtlarının yalnızca ilgililerin rızası ile ya da mahkemelerde ikame edilecek dava yolu ile düzeltilebileceği yasada yer almaktadır. Hal böyle iken eski tarihli tapu kayıtlarının düzeltilebilmesinde dava açma yolu ilgilileri bularak rızalarını almaktan çok daha kolay olmaktadır.

Samsun Hukuk Mahkemelerinde açılacak bu dava ile pay oranları, pay sahipleri, beyanlar ve şerhler düzeltilebilir. Uygulamada sıklıkla karşılaşılan sebepler ve diğer haller makalenin devamında yer almaktadır. Bir tapu kaydının düzeltilmesi davası açarken bir Samsun Miras Davası Avukatı ile görüşülmesi faydalı olacaktır.

Tapu Kaydının Düzeltilmesi Davası Sebepleri

Ekseriyetle tapu memuru hatasından kaynaklanan sebepler ile açılmakta olan tapu kaydı düzeltilmesi davası sebepleri bir Yargıtay Kararında izah edilmiştir. Biz de bu kararda yer alan ve davanın ikame edilmesine sebep olarak gösterilen hallere aşağıda bir liste olarak yer verdik.

  • Mülkiyet hakkı sahibinin yanlış yazılması
  • Mülkiyet hakkı sahibinin ana adı, baba adının eksik yazılması,
  • Mülkiyet hakkı sahibinin kimlik bilgilerinin yanlış yazılması,

Görüleceği gibi halk tarafından sanılan yaygın kanının aksine tapu kaydının düzeltilmesi davası ile tapu kayıtlarında doğrudan mülkiyet hakkı sahibinin değiştirilme imkanı yoktur. Zira bu durum ileride telafisi güç hak kayıplarına sebebiyet verebilir. Yalnızca mevcut malike ilişkin, memur hatası ile yanlış işlenmiş bilgilerin düzeltilmesi mümkün olacaktır.

Tapu Kaydının Düzeltilmesi Davası Dilekçesi

Samsun Mahkemelerinde açılacak dava ile ilgili kayıtları düzeltmek isteyen kimseler dava dilekçelerini de buna uygun bir şekilde hazırlamalıdır. Dilekçenin alanında bilgili bir avukat yardımı ile hazırlanması oldukça önemlidir. Zira mahkemede ilgili sicilin düzeltilmesinin gerektiği yönünde bir kanaat oluşturulamaz ise davanın reddedilmesi mümkün olacaktır. Bunun dışında dava dilekçesinde dikkat edilmesi gerekilen bir diğer durum da talebin ispat edilebilmesi için yine talebin gerekli bilgi, belge ve tanıklara dayandırılmasıdır. Tapu sicilinin düzeltilmesi davası dava dilekçesi yazdırmak ve davayı açmak için bir Samsun Avukatı ile görüşmeniz hak kayıpları ile karşılaşmanızı engelleyerek davanızın en kısa sürede sonuçlanmasını da sağlar. Vatandaşın tek başına karmaşık mevzuatların içerisinden çıkabilmesi mümkün değildir.

Belirtilmesi gereken bir diğer husus da tapu sicilinin düzeltilmesi davası ile taşınmazın maliki değiştirilemez. Ancak malikin kimlik bilgilerinde, nüfus memuru tarafından yapılacak hatalar düzeltilebilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.