2023 Yılında Nafaka Ne Kadar Ödenir?

14.02.2023
8.306
2023 Yılında Nafaka Ne Kadar Ödenir?

Boşanma davalarında en çok ileri sürülen taleplerden biri nafakadır. Hal böyle iken “2023 yılında nafaka ne kadar” ve “nafaka hesaplaması nasıl yapılır” soruları da hem davacı taraf hem de davalı taraf için cevabı en çok merak edilen sorular olmaktadır. Bu sorulara doğru bir cevap verebilmek için taraflar hakkında somut bilgilere sahip olmak gerekir.

Samsun Aile Mahkemesi hakimi tarafından 2023 yılında nafaka ne kadar olacağına karar verilirken tarafların ekonomik gelirleri, sosyal yaşantıları ve temel ihtiyaçları dikkate alınmaktadır. Bu sayede, hem nafaka ödeme yükümlüsünün hem de lehine nafakaya hükmedilecek kişinin mağdur olmaması amaçlanır. Peki 2023 yılında nafaka ne kadar bir tutara karşılık gelir? Hesaplama Samsun Boşanma Davası Avukatı tarafından örnek olarak yapılmıştır.

Nafaka Hesaplaması 2023 Yılında Nasıl Yapılır?

Nafaka hesaplaması yapma görevi ve yetkisi boşanma davasına bakmakla yetkili olan Samsun Aile Mahkemesi hakimine aittir. Hakim tarafından 2023 yılında nafaka ne kadar ödeneceği hesabı yapılırken ele alınması gereken farklı ölçütler bulunmaktadır. Nafaka hesaplaması yapılırken dikkate alınacak esaslar aşağıdaki gibidir:

 1. Tarafların maaş, ücret, kira ve sair aylık gelirleri,
 2. Lehine nafakaya hükmedilecek kişinin mevcut yaşam standardı,
 3. Tarafların çocuğunun olup olmadığı,
 4. Ülkedeki güncel enflasyon ve maaş artış oranları

Nafaka hesaplaması yapılırken değerlendirilen bu veriler genellikle davanın başlangıç aşamasında hazırlanan Sosyal İnceleme Raporları üzerinden ele alınmaktadır. Bu sebeple tarafların davanın açılış aşamasında toplanan bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde vermeleri yararlarına olacaktır.

Nafaka tutarını etkileyen faktörlerin başında tarafların ekonomik durumları gelmektedir.

2023 Yılında Nafaka Ne Kadar Süre Ödenir?

2023 yılında nafaka ne kadar süre ödenir sorusunun cevabını vermek için öncelikle aile mahkemesi hakimi tarafından hükmedilen nafakanın cinsi bilinmelidir. Medeni Kanunda nafaka türleri tedbir nafakası (boşanma davası devam erken ödenen nafaka), yardım nafakası, yoksulluk nafakası ve iştirak nafakası olarak düzenlenmiştir. Bu türlerin içerisinden boşanma davalarında karşılaşılanlar ise tedbir, yoksulluk ve iştirak nafakaları olmaktadır.

Nafakanın Türü Nafaka Ne Kadar Süre Ödenir?
Tedbir nafakası Dava kesinleşinceye kadar
Yoksulluk nafakası Nafaka lehdarının yeniden evlenmesi veya vefat etmesi durumları gerçekleşene kadar
İştirak nafakası Müşterek çocuklar on sekiz yaşını doldurana kadar

Yukarıda ki tabloda yer alan bilgiler doğrultusunda en uzun süre ödenecek nafakaların yoksulluk nafakası ve iştirak nafakası olduğu görülmektedir.

2023 Yılında Boşanma Davasında Çocuğa Nafaka Ne Kadar Ödenir?

Samsun Aile Mahkemelerinde görülmekte olan boşanma davalarında çocuğa ödenecek nafaka ne kadar olacağı hakim tarafından ilk duruşmada ya da bir arar karar verilerek kararlaştırılır. Çocuğa nafaka hesaplaması yapılırken çocuğun yaşı, yaşam standartları sağlık durumu, eğitim durumu ve nafaka borçlusunun ödemeyebilme gücü dikkate alınır.

2023 yılı için çocuğa ödenen en düşük nafaka 750 TL’dir. Bu tutar hiç çalışmayan ya da asgari ücretli olanların ödemekle yükümlü olacağı asgari nafaka miktarıdır.

Nafaka hesaplaması farklı faktörlere göre değişirken elbette bir alt sınır ile de çocuğun hakları korunmaktadır. Ülkemizde hiç çalışmayan bir kişinin ödeyeceği nafaka tutarı 750 TL olmaktadır. Bu tutar yukarıda sayılan faktörler uyarınca değişkenlik göstermektedir.

2023 Yılında Nafaka Ne Kadar Ödenir Hakkında Sık Sorulan Sorular

1. 10000 TL maaş alan ne kadar nafaka verir?

10.000 TL maaş alan bir kişi yaklaşık olarak 1.000 TL ile 1.500 TL arasında bir nafaka öder. Bu tutar bir kişi için hükmedilecek nafaka tutarıdır.

2. 15000 TL maaş alan ne kadar nafaka verir?

15.000 TL maaş alan bir kişinin, ödeyeceği nafaka tutarı 2.000 TL ile 3.000 TL arasında olmaktadır. Müşterek çocuk mevcut olması durumunda bu tutar daha da artacaktır.

3. 2 Çocuğun Nafakası Ne Kadar?

2 çocuk için 2023 nafaka ücreti, nafaka ödemekle yükümlü olan kişinin aylık gelirine göre değişkenlik göstermektedir. Bu hesaplama yapılmadan önce farklı verilere ihtiyaç vardır.

4. Anlaşmalı Boşanmada Nafaka Miktarı Nedir?

Anlaşmalı boşanma davalarında ödenecek nafaka miktarı taraflarca belirlenir. Bu tutar her iki tarafın da imzasını içeren anlaşmalı boşanma protokolü ile hakim önüne sunulur. Hakimin onaylamasının ardından nafaka tutarı hüküm ifade eder.

Bu makalede yer alan tüm veriler mevcut Samsun Boşanma Davası Avukatı elinde devam eden davalar ışığında 2023 nafaka ücreti tutarını merak eden okurlar için hazırlanmıştır. Bir kesinlik arz etmemektedir. Bu sebeple dava yolu ile talepte bulunmadan önce avukatlardan hukuki destek alınması tavsiye olunur.


Samsun Avukat Fatih ÖZDEMİR 

Ziyaretçi Yorumları (9)
 1. Mine dedi ki:

  Benim 2 yaşında bir oğlum var eşimin aylık geliri 27.500tl ne kadar nafaka alabilirim

  1. Av. Fatih ÖZDEMİR dedi ki:

   Merhaba, alacak olduğunuz nafaka tutarı çok fazla etmene göre değişkenlik göstermektedir. En doğru hesaplama için lütfen tüm süreci izah ettiğiniz bir avukat ile görüşün.

 2. GÖKHAN dedi ki:

  yukarıdan hesaplarsak eğer muhtemelen 2700 ila 3500 TL arası olacaktır. Umarım yararlı olmuştur.

 3. Nursel dedi ki:

  Ben bosanali dört sene geçti eski eşim sigortasız çalışıyor günde bin TL aliyro ama iş yerinde calistigini isbatlarim herturlu ama 750vermeyi uygun görmüş ben istememiş tim kizimada kendimede kendim önemli değil ama kızım için dava açabilirmiyim kendisi 17yasinda bı kizlan evlendi ve kziim anaokuluna basliyor uygun gördü Mevla bu

  1. Av. Fatih ÖZDEMİR dedi ki:

   Merhaba, Nafaka Artırımı için Aile Mahkemesi’nde dava açabilirsiniz.

 4. Senouci imene dedi ki:

  Merhaba efendim, boşandım ve yabancı olduğum için Türkiye’de yaşamıyorum ve şu anda ülkemdeyim. Eski kocam 2021 yılında o dönem onlarla anlaşarak nafaka aylık 200 euro yani 1.800 euro olacaktı. Çocuğa 300 lira, anneye ise 1500 lira nafaka, mahkeme kararıydı Ama şimdi her şeyde bir artış var, nafakasında bir artış olup olmadığını bilmek istiyorum, ilgilendiğim her şeyi, hatta özel okulu, tedaviyi, kıyafetleri, her şeyi bilmek istiyorum. Birinin göndermesi gereken miktar?

 5. Senouci imene dedi ki:

  Merhaba efendim, boşandım ve yabancı olduğum için Türkiye’de yaşamıyorum ve şu anda ülkemdeyim. Eski kocam 2021 yılında o dönem onlarla anlaşarak nafaka aylık 200 euro yani 1.800 lira olacaktı. Çocuğa 300 lira, anneye ise 1500 lira nafaka, mahkeme kararıydı Ama şimdi her şeyde bir artış var, nafakasında bir artış olup olmadığını bilmek istiyorum, ilgilendiğim her şeyi, hatta özel okulu, tedaviyi, kıyafetleri, her şeyi bilmek istiyorum. Birinin göndermesi gereken miktar?