İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2023

İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2023

İşsizlik maaşı alma şartları 2023 yılında işsiz kalan kimselerin en sık merak ettiği sorulardan biridir. Özellikle işçinin yeni bir iş bulacağı döneme kadar kısmen de olsa eline bir miktar para geçmesine imkan tanıyan işsizlik maaşı, alınması bazı şartlara tabidir. Bu şartları yerine getiremeyen işçi Samsun İşkur Müdürlüğüne başvuru yapmış olsa bile bu başvurusu olumsuz olarak sonuçlanacaktır.

İşsizlik maaşı alma şartları yerine getirilmesi durumunda bağlanan bir ödemedir. Bu şartları sağlamayan işçinin bu ödemeyi alma imkanı bulunmamaktadır. Bu sebeple özellikle işten ayrılma süreçlerinde bir Samsun İşçi Avukatı ile iletişime geçilmesi ve danışmanlık alınması faydalı olacaktır. Bu sayede süreç doğru bir biçimde tamamlanabilir.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2023 Yılında Nedir?

İşsizlik maaşı alma şartları 2023 yılında geçerli olan haliyle İŞKUR internet sayfasında yayınlanmıştır. Buna göre bir işçi, işsizlik maaşı alabilmesi için bu hususları bünyesinde taşımalıdır. İşsizlik maaşı alma şartları aşağıdaki listede yer almaktadır:

 • İşçi, kendi isteği veya kusuru dışında bir sebeple işsiz kalmış olmalıdır.
 • İşçi, işsiz kalmadan önceki 120 gün çalışmış olmalıdır.
 • İşçi, işsiz kalmadan önceki son üç yıl içerisinde en az 600 günlük işsizlik sigortası primi ödemiş olmalıdır.
 • İşçi, işsiz kaldıktan sonra otuz gün içerisinde başvuru yapmalıdır.

İşsizlik ödeneği şartlarının tamamının bir arada bulunması gerekmektedir. Aksi halde işsizlik maaşı bağlanmayacaktır. Şartların sağlanıp sağlanamadığı konusunda başvuru sahibi işçi E-Devlet üzerinden kontrol yapabilir.

İstifa Eden İşçi İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

İşsizlik maaşı alma şartları 2023 düzenlemeleri içerisinde işçinin kendi isteği dışında bir sebeple iş sözleşmesinin sona ermesi olduğunu belirtmiştik. İstifa haliyse işçinin iş sözleşmesini kendi isteğiyle sona erdirmesidir. Bu sebeple istifa eden işçi, işsizlik maaşı alamayacaktır. Eğer işveren, işçiyi kendi iradesiyle işten çıkartacak olursa bu kez işçinin işsizlik maaşı alması söz konusu olacaktır.

Ancak önemle belirtmek gerekir ki işçinin istifa etmeye zorlanması halinde ya da işçiyi işveren çıkarmış fakat işten çıkışını istifa olarak vermesi durumunda arabuluculuk toplantılarından sonra işçi işsizlik maaşı alabilir. Yine Samsun İş Mahkemeleri tarafından yapılacak yargılamada işçi haklı çıkacak olursa, istifa etmediği ispat edilirse geriye dönük olarak işsizlik maaşı alması söz konusudur.

2023’te İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik ödeneğinde işçiye ödenen tutar her yıl değişmektedir. İşsizlik maaşı alma şartları 2023 yılında yerine getirilip de işsizlik maaşı almak için başvuran bir işçinin maaşına göre alacağı aylık ücret aşağıdaki tabloda ifade edilmiştir.

İşçinin 2023 yılı son 4 maaşı 2023 Yılı İşsizlik Maaşı
Asgari ücretli işçi 3.972,82 TL
15.000 TL maaş alan işçi 5.954,46 TL
25.000 TL maaş alan işçi 7.945,63 TL

2023 yılı işsizlik maaşı tutarları tablosunda yer alan miktarlar net tutarlardır. Yani kurum tarafından ödene ücretin içerisinden binde 759 olan damga vergisi kesintisi yapıldıktan sonra işçinin eline geçecek, banka hesabına yatacak miktardır.

En az işsizlik maaşı 2023 yılında 3.972,82 TL’dir.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Değişti mi?

İşsizlik maaşı alma şartları 2023 yılında bir değişikliğe uğramadı. Yukarıda bulunan tabloda yer verdiğimiz şartların sağlanmaması durumunda işsizlik maaşının hiç bağlanmaması, bağlanması durumunda da işsizlik ödeneğinin kesilmesi söz konusu olacaktır. İşsizlik ödeneğine hak kazanma şartlarının 2022 yılıyla aynı kalması sayesinde işçi ve işverenler için herhangi bir değişiklik söz konusu olmadı. Bu da ödenekten faydalanmak isteyen kimselerin de akılların da yeni belirsizlikler oluşmadı.

İşsizlik maaşı alma şartları 2023 yılı için de aynı şekilde devam etmektedir. Şartları yerine getirdiğini düşünen kimseler Samsun İş Kurumu Müdürlüğüne başvuruda bulunarak kendilerine maaş bağlanmasını talep edebilirler.

İşsizlik Maaşı Alabilecek Çıkış Kodları 2023

İşsizlik maaşı alma şartları 2023 kuralarının ilki iş sözleşmesinin istifa ya da işçinin kusurundan kaynaklanan bir sebeple olmaması gerektiğinden bahsetmiştik. Hal böyle olunca hangi çıkış kodlarının işsizlik maaşı alma imkânı verdiğini söylemek de güç olmayacaktır. Buna işsizlik maaşı alabilecek çıkış kodları aşağıdaki listedeki gibidir:

 • 04 Çıkış Kodu – İşveren tarafından haklı sebep belirtilmeden fesih,
 • 05 Çıkış Kodu – Belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi,
 • 12 Çıkış Kodu – İş sözleşmesinin askerlik sebebiyle sona ermesi,
 • 15 Çıkış Kodu – Toplu işçi çıkarma,
 • 17 Çıkış Kodu – İşyerinin kapanması,
 • 18 Çıkış Kodu – İşin sona ermesi,
 • 23 Çıkış Kodu – İşçi tarafından zorunlu fesih,
 • 24 Çıkış Kodu – İşçi tarafından sağlık nedeniyle fesih,
 • 25 Çıkış Kodu – İşverenin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı sebebiyle fesih,
 • 27 Çıkış Kodu – Tutukluluk nedeniyle fesih,
 • 34 Çıkış Kodu – İşyerinin devri nedeniyle fesih

İşsizlik Maaşının Kesilmesi

İşten ayrılan kimseye bağlanan işsizlik maaşının kesilmesine sebep olan eylemler mevcuttur. Bu eylemlerin işçinin uhdesinde gerçekleşmesi halinde artık ödenek alması mümkün olmayacaktır. Bu kimselerin büyük bir çoğunluğunu kendisine eski işine yakın bir ücret ve pozisyonda yeni bir iş bulunanlar ve işsizlik maaşı almasına karşın kayıt dışı olarak çalışan kimseler oluşturmaktadır.

Ayrıca emeklilik hakkı kazanan kimselere bağlanan işsizlik ödenekleri de kurum tarafından kesilmektedir. Bir diğer işsizlik maaşının kesilmesi sebebiyse İŞKUR tarafından düzenlenen eğitimlere katılmamaktır. Sayılan bu hallerin gerçeklemesi durumunda Türkiye İş Kurumu Samsun Müdürlüğü tarafından kendisine işsizlik ödeneği bağlanan kimsenin işsizlik maaşı kurum tarafından kesilir.

İşsizlik maaşı alabilmek için aktif iş arama şartını yerine getirmeniz gerekmektedir. Aktif iş arama, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından sunulan iş bulma hizmetlerinden yararlanmanızı ve iş arama kaydınızı güncel tutmanızı içerir. İŞKUR tarafından sunulan iş başvurularına düzenli olarak başvurmanız gerekmektedir.

İşsizlik maaşı, işini kaybeden veya işsiz kalan bireylerin maddi destek sağlamak amacıyla başvurabileceği bir haktır. Ancak işsizlik maaşı alma şartları 2023 düzenlemelerine uyan kimseler bu ödemeyi alabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.