Site Rengi

Samsun İş Hukuku Avukatı

Samsun İş Hukuku Avukatı

Samsun‘da bulunan Fatih ÖZDEMİR Avukatlık Bürosu kendi şehrinde ve çevre illerde bulunan işçi ve iş verenlerin aralarındaki iş sözleşmeleri kaynaklı uyuşmazlıklarına çözüm üretiyor. Çoğunlukla işçilik alacaklarına ilişkin olan iş hukuku davalarının görüldüğü yer İş Mahkemeleridir. Kanun ile yapılan yeni düzenlemeler neticesinde tarafların hakim önüne çıkmadan önce Zorunlu Arabuluculuk sürecini tamamlamaları gerekmektedir. Aksi halde açılan dava; dava şartı yokluğu sebebiyle reddedilecektir. Eğer taraflar bu süreçte anlaşamaz ise artık dava açılabilecektir. Bu tür davalarda tarafların en büyük hataları; delilleri teslim etmemek, talepleri usule uygun şekilde aktaramamak ve süreleri kaçırmaktır. Tüm bu sürecin hak kaybı yaşanmadan atlatılabilmesi için bir avukat ile birlikte hareket edilmesini tavsiye ediyoruz.

Samsun İşçi Alacakları Davası Avukatı

Samsun İş Mahkemelerinde açılan davaların büyük çoğunluğunu işçi taraflar açmaktadır. Davaların konusu ise sıklıkla; kıdem tazminatı alacağı, ihbar tazminatı alacağı, yıllık izin ücreti alacağı, haksız fesih tazminatı alacağı, fazla mesai ücreti alacağı gibi işçi alacakları oluşturmaktadır. Söz konusu uyuşmazlık arabulucu önünde çözüme kavuşmaz ise yargı önüne taşınır. Bu noktadan sonra tarafların planlı bir şekilde hareket ederek hakimi kendisinin haklı olduğu noktasında inandırması gerekmektedir. Aksi halde kişi ya da kurum haklı olduğu bir konuda dahi haksız duruma düşebilecek; alabileceği tutardan daha az bir ücrete razı olmak durumunda kalacaktır. İşveren ise haklı sebeple fesih yaparak işten ayrılan işçisine ödemesi gereken tutardan çok daha fazla ücret ödemek zorunda kalabilecektir.

İşçilik alacakları sıklıkla işçinin kıdem süresi ile doğru orantılıdır. Bazı kalemler brüt ücret üzerinden hesaplanırken bazı kalemler ise net ücret üzerinden hesaplanır. Kıdem Tazminatı gibi alacakların hesabında ise brüt ücrete belirli miktarlar ilave edilebilir. Bu sebeple her alacak kalemi bir Samsun İşçi Alacakları Davası Avukatı tarafından detaylı bir şekilde hesaplanmalıdır.

Ülkemizde ve tüm dünyada 2020 yılında görü Corona Virüs sebebi ile pek çok iş yeri kapanma noktasına gelmiştir. Bu süreçte de işverenler çoğu işçisi ile iş sözleşmesini feshetmiştir. 2020 yılının son çeyreğinde işçi alacaklarından kaynaklanan İş Hukuku davalarının artış göstermesi beklenmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.