Samsun Avukatları ve Adliyeleri

09.02.2023
771
Samsun Avukatları ve Adliyeleri

Samsun Barosu Avukat Sayısı Kaçtır?

Samsun Avukatları için meslek örgütü olan Samsun Barosu, Karadeniz bölgesinde en çok avukat barındıran barolardan biridir. Baroya kayıtlı avukat sayısı 3.000 sayısına ulaşmıştır. Elbette bu miktar içerisindeki avukatların tümü faal olarak avukatlı faaliyeti yürütmemektedir. Resmi makamlarca açıklanan bu sayının içerisinde vefat eden, mesleği bırakan avukatlar da mevcuttur. Aktif olarak Samsun’da avukatlık yapan kişi sayısı ilçeler ile birlikte 2.000’e yakındır.

Samsun Barosu içerisinde barındırdığı faal avukat sayısı ile birlikte çevre illerin hatta bölgenin en aktif barolarındandır. Tabi bu durumun en önemli sebeplerinden biri de şehir nüfusunun giderek artış göstermesidir. Bu sebeple artan şehir nüfusunun ihtiyaçlarını karşılayacak sayıda avukat bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Samsun merkezinde iki adet adliye bulunmaktadır. Bunlardan biri Samsun Adalet Sarayı diğeri ise Samsun İdare Mahkemeleridir. İdare Mahkemeleri binasının içerisinde Samsun İcra Dairesi de bulunmaktadır. Bunun dışında Kavak Adliyesi, Havza Adliyesi, Vezirköprü Adliyesi, Bafra Adliyesi, Çarşamba Adliyesi de Terme Adliyesi de ilçelerde faaliyet gösteren adliyelerdir.

Samsun Barosu CMK Uygulamaları ve Ceza Avukatları

CMK uygulaması tüm Türkiye’de olduğu gibi Samsun’da da bulunmaktadır. Bir ceza davası avukatı ile çalışmak için yeterli ekonomik gücü bulunmayan pek çok kişiye Baro tarafından her gün avukat tayin edilmektedir. Devlet ve Baro tarafından yürütülen bu ücretsiz avukat hizmeti sayesinde vatandaşların mağdur olmasının ve adalete erişim haklarının kısıtlanmasının önüne geçilmek amaçlanmaktadır.

Samsun avukat sayısı bakımın yoğun bir olarak görülse de şehirde yaşayan her insanın bir avukattan yardım alabilecek ekonomik durumu mevcut olmayabilir. Bu kimseler için de CMK uygulamaları oldukça önem arz eder. Uygulama tarafından tayin edilen ceza avukatı şüpheli ya da sanığın yargılama esnasında hukuki süreçlerini takip etmekle görevli olur.

Samsun Barosu CMK Uygulaması ile ceza avukatı tayin edilmesi için şahsın bir işlem yapmasına gerek yoktur. Soruşturmayı yürüten savcılık ya da davaya bakmakla görevli mahkeme tarafından atama işlemi gerçekleştirilmektedir.

Samsun’da Adli Yardım Avukat Hizmeti

Samsun Barosu tarafından yürütülen Adli Yardım Avukat sistemi de tıpkı CMK uygulaması gibi ekonomik durumu bir avukatlık hizmeti almaya yeterli olmayan kimselerce başvurulacak hususlardan biridir. Ancak CMK uygulamalarından farklı olarak adli yardım sisteminde otomatik bir atama olmaz. Şahsın ekonomik durumunun bir avukat hizmeti almaya yeterli olmadığını ispatlaması gerekmektedir. Bu ispat için aranan evraklar mevcuttur. Evrak listesine Samsun Adliyesi içerisinde bulunan Baro odasından erişmek mümkündür.

Adli Yardım Avukat Hizmeti sayesinde vatandaşlar hukuk davaları –ki bu davaların büyük çoğunluğu boşanma davalarıdır- kendilerini boşanma davasında avukat ile temsil etmeye ekonomik durumları bulunmaz ise dahi mağdur olmamaları sağlanır. Hukuki süreçte yaşayabilecekleri hak kayıplarının önüne geçilmesi hedeflenir.

Samsun Adliyesi ve Avukatlık

Samsun Adliyesi fiziksel büyük olarak olmasa dahi görülen dosya sayısı bakımından çevre illere nazaran daha büyük bir adliyedir. Bu adliyede görev yapan pek çok sayıda avukat bulunmaktadır. Samsun Adliyesine bağlı olan ilçeler ise İlkadım, Tekkeköy ve Atakum ilçeleridir. Sanılanın aksine Atakum ilçesinde bir adliye bulunmamaktadır.

Samsun Adliyesi kendine ait dört adet ağır ceza mahkemesini de bulundurmaktadır. Bu sebeple Samsun ceza avukatı olarak faaliyet gösteren pek çok sayıda avukat da bu bölgede ofis bulundurmaktadır. Yine Samsun Adliyesi içerisinde iş mahkemesi, aile mahkemesi, tüketici mahkemesi ve kadastro mahkemesi gibi uzmanlık gerektiren mahkemeler de mevcuttur.

İlkadım, Tekkeköy ve Atakum ilçelerin de Ağır Ceza Davaları Samsun Adliyesinde görülmektedir.

Bafra Adliyesi ve Bafra’da Avukatlık

Bafra Adliyesi, avukat sayısı bakımından Samsun ilinin en kalabalık ilçelerinden biridir. Özellikle kendine ait Ağır Ceza Mahkemesi olması sebebiyle çevresindeki birkaç ilçenin de Ağır Ceza Davalarına bakmaktadır. Bu nedenle Bafra ağır ceza avukatı sayısı bakımından da zengin bir ilçedir. Alanında bilgili ve tecrübeli avukatlar bu bölgede ön plana çıkmaktadır.

Bafra Adliyesi içerisinde Aile Mahkemeleri de kurulmuştur. Eski tarihlerde Bafra boşanma davaları genellikle Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından bakılırken artık özel bir mahkeme türü olan Aile Mahkemesi tarafından görülmektedir. Bu sayede Bafra’da evliliklere ilişkin yargılamaların eskiye nazaran daha hızlı ve etkili olduğu dikkat çekmektedir. Elbette bu durum Bafra boşanma davası avukatları için de sayılarını artıran bir durumdur.

Çarşamba Adliyesi ve Avukatları

Çarşamba hem nüfus olarak hem de iş yoğunluğu olarak şehrin ileri gelen ilçesi olmaya adaydır. Bu nedenle de Çarşamba Ağır Ceza Mahkemesi bulunan adliyelerden biridir. Kendi Ağır Ceza Mahkemesini bulunduran diğer iller gibi Çarşamba da ağır ceza avukatı bakımından zengin ilçelerden biridir. Bu mahkemeler görev bakımından özelleşmişlerdir. Genellikle uyuşturucu suçları gibi ceza miktarı yüksek olan davalara bakmakla görevlidirler.

Çarşamba Adliyesinde ayrıca Asliye Hukuk Mahkemesi ve Asliye Ceza Mahkemesi de bulundurmaktadır. Hukuk Muhakemeleri Kanunu uyarınca kendi yetki sınırları içerisinde yer alan davalara bu mahkemeler bakmakla yetkilidir. Yetki kuralları hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan diğer makalelere göz atabilirsiniz.

Terme Adliyesi ve Terme İlçesinde Avukatlık

Terme Adliyesi Ağır Ceza Mahkemesi bulundurmamaktadır. Ağır Ceza çevresi bakımından bu adliye Çarşamba ilçesine bağlıdır. Ancak diğer Hukuk Mahkemeleri ve Ceza Mahkemeleri adliye içerisinde mevcuttur. Özellikle kadastro davaları ve tapu davaları adliye içerisinde bulunan Asliye Hukuk Mahkemelerinde görülmektedir. Terme avukat sayısı bakımından Samsun ve diğer ilçeler kadar yüksek olmasa da nitelikli avukatları ile ünlü bir ilçedir. Hukuki uyuşmazlıklarına çözüm arayan kişilerin bir dava açmadan ya da açılmış bir davaya cevap vermeden önce Terme avukatları ile görüşmesinde kendileri için fayda bulunmaktadır. Bu sayede davalarında hak kaybı yaşamalarının ve mevcut durumda haklı durumdayken haksız konuma düşmelerinin de bir nevi önüne geçilmiş olacaktır.

Kavak Adliyesi ve Kavak’ta Avukat Sayısı

Kavak Adliyesi, Samsun ili Kaval ilçesinin merkezinde bulunmaktadır. Ayrıca Kavak Adliyesinde icra dairesi barındırmaktadır. Bu sayede alacağını tahsil etmede problem yaşayan ilçe vatandaşlarının Samsun’a gelmelerine gerek kalmadan işlemlerini yapabilme şansı mevcuttur.

Kavak Adliyesi içerisinde Asliye Ceza Mahkemeleri ve Hukuk Mahkemeleri bulunmaktadır. Ayrıca Kavak Cumhuriyet Savcılığı da etkin bir şekilde faaliyet göstermektedir. Özellikle Samsun ilinin batı yönünden girişinde jandarma tarafından yürütülen operasyonların büyük bir bölümü Kavak Cumhuriyet Savcılığı tarafından sürdürülmektedir.

Kavak avukat sayısı bakımından Samsun avukat sayısı ile eş değer olmasa da nitelikli bir ilçedir. Arsa davaları, boşanma davaları, ceza davaları gibi ilçede yaşanan pek çok uyuşmazlık türünde tecrübeli avukatlar Kavak’ta bulunmaktadır.

Samsun Havza Adliyesi ve Havza’da Avukat Olmak

Havza Adliyesi telefon numarası 0 362 714 20 67’dir. Yargı çevresi bakımından özellikle ağır ceza davalarında Vezirköprü Adliyesine bağlı olan Havza Adliyesinde diğer mahkemelerin çoğu bulunmaktadır. Asliye Hukuk Mahkemeleri görev sınırlarının geniş olması sebebi ile Havza’da ikamet eden kişiler aile hukuku ya da taşınmaz hukuku gibi alanlarda yaşadıkları problemleri farklı bir şehre gitmeden çözüme kavuşturabilirler.

Havza avukat sayısı bakımından çevre ilçelere kıyasla daha düşük sayıda avukata sahiptir. Bu sebeple Havza’da avukat olmak Samsun avukat olmaya nazaran sıklıkla tercih edilen şeylerden biri değildir. Elbette ilçe nüfusunun giderek artması Samsun avukat sayısının yükselmesi gibi etmenler avukatlık için Havza’nın tercih edilme oranını her geçen gün daha da artırabilmektedir.

Vezirköprü Adliyesi ve Vezirköprü’de Avukat

Vezirköprü Adliyesi, Ağır Ceza Mahkemesi çevresi olan ilçelerden biridir. Bu nedenle Vezirköprü ağır ceza avukatı da ilçede bulmak mümkündür. Özellikle kenevir ekimi uyuşturucu suçları davaları bakımından faal bir ilçe olması sebebiyle bu alanda uzmanlaşmış Samsun Avukatları da bölgede aktif bir şekilde faaliyet göstermektedir.

Vezirköprü Adliyesi fiziki imkan olarak da çevredeki diğer ilçelerden daha büyüktür. Dört katlı olan adliyede icra dairesi, hukuk mahkemesi ve ceza mahkemeleri bulunmaktadır. Ayrıca soruşturma faaliyetlerinin yürütülmesini kolaylaştıracak seviyede bir de Cumhuriyet Savcılığı mevcuttur. CMK uygulaması ile Vezirköprü de avukat hizmeti almaya maddi imkanı olmayan kimselerin ücretsiz avukatlık hizmeti alması da sağlanmaktadır. Ancak adli yardım başvurusu Samsun Adliyesinde yapılmaktadır.

Özet
Samsun Avukatları ve Adliyeleri
Makale İsmi
Samsun Avukatları ve Adliyeleri
Açıklama
Samsun avukat sayısı nedir? Samsun avukatları ve Vezirköprü, Çarşamba, Bafra, Kavak, Terme ve Havza Adliyelerinde Avukatlık hizmetinin kapsamı nedir?
Yazar
Ziyaretçi Yorumları (3)